Специалисти от болницата "Джон Хопкинс" в САЩ установиха, че смъртността от COVID-19 в държавите с масова ваксинация против туберкулоза с БЦЖ, каквато е и България, е 5,8 пъти по-ниска. Това съобщи в. "Дейли мейл".

Учените са отстранили фактори като икономическо развитие на държавите и процента на възрастните от населението, които биха променили резултатите. Те са се спрели на смъртността на един милион жители във всички държави, за които има достатъчно данни - 50-те с най-много случаи на заразяване.

Връзката между ваксинацията с БЦЖ и по-ниската смъртност е "видима".

За да намалят отклоненията, свързани с диференцираните криви на епидемията в различните държави, специалистите са се спрели на дните след обявяването на стотния заразен с новия коронавирус и така са правили сравнения на смъртните случаи и ваксинационните програми с БЦЖ.

Средната смъртност е варирала значително и според икономическото класиране на държавата. За държавите с нисък среден доход, висок среден доход и висок доход тя е съответно 0,4, 0,65 и 5,5 на милион.

По-високата смъртност в богатите държави според учените "противоречи на интуицията". Те не могат да я обяснят, но напомнят за предишни изследвания, според които смъртността от дихателни болести сред по-бедните обикновено е по-висока заради различни социодемографски и икономически рискови фактори.

Известно е, че болестта коронавирус е по-опасна за хората над 65-годишна възраст, а те са по-малко в по-бедните държави.

Учените предупреждават резултатите им да се възприемат внимателно, защото има няколко неща, които може да ги изкривяват.

"Въпреки тези възражения, обратната връзка между икономическото положение и смъртността от COVID-19 и силната екологична връзка с ваксинирането с БЦЖ са интригуващи", пишат учените.

Статия за изследването е публикувана в сайта MedRxiv, но не в списание, което изисква резултатите да бъдат проверени от професионалисти.

Предишни изследвания установиха, че стогодишната ваксина против туберкулоза БЦЖ (Бацил на Калмет-Герен) укрепва имунната система. Как точно става това, не е известно, но вероятно тя засилва вътрешните имунни механизми. Сред т.нар. допълнителни ефекти е и по-голямото предпазване от дихателни болести, което е признато от Световната здравна организация (СЗО).

Епидемиолози от Тексаския университет в САЩ също са установили, че в страни с програми за ваксинация срещу туберкулоза, каквато е и България, има десет пъти по-малко случаи на заразяване от коронавирус в сравнение със страни, в които тази програма не се прилага. Това съобщава The IrishTimes, позовавайки се на изследването на специалистите.

В хода на анализа учените сравняват степента на разпространение и смъртността от COVID-19 и наличието на програма за ваксинация срещу туберкулоза в 178 държави.

„За 15 дни заболеваемостта от COVID-19 бе 38 на милион в страни с ваксинация БЦЖ, докато честотата на заразяване от коронавирус при липса на такава програма бе 358 на милион. Смъртността е 4,28 на милион в страни с програми за БЦЖ и 40 на един милион в страни без такава програма ", казва Пол Хегарти, един от изследователите.

Отбелязва се, че проучването е до голяма степен статистическо и е придружено от редица уговорки, поради евентуалното наличие на фактори, които възпрепятстват тълкуването на неговите резултати. Според Хегарти, за да се намали вероятността от грешки, експертите са преразгледали статистиката за заболеваемостта от COVID-19 и са направили сравнения в различните страни.

„Не очаквахме да видим такава забележима разлика“, подчертава изследователят.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!