Гените ни отиват на боклука. Това става след изтичане на договорите за съхранение на еякулата, яйцеклетките, зиготите и гаметите между пациентите и клиниките по асистирана репродукция, ако не се плати нова такса за продължаване на срока на замразяването. При подписване на договора двойките избират дали след изтичането му биологичният материал да се дари, унищожи или да се бъде предоставен за научни цели.

В повечето случаи хората отказват да дарят. Дори да не са прочели тази клауза от договора и да са сложили подписите си, те се връщат и отказват дарителство с анекс, разказаха специалисти по ин витро. Според наблюденията им съгласията се броят на пръсти.

Унищожаването на биологичния материал е регламентирано в специален член на наредба 28 за Наредбата за дейностите по асистираната репродукция. От 110 до 275 лева варира месечната такса за замразяване на сперма. За съхранение до една година в различните клиники тя е от 462 до 550 лева, до 3 години – от 1210 до 1250 лева, до 4 години – от 1540 до 1650 лева. За запазване на еякулат за 5 години, колкото е максималният срок, цената е от 1870 до 2000 лева.

Таксата за замразяване на яйцеклетки е в зависимост от техния брой. 

Най-евтино излиза, ако се замразят три за един месец – от 660 лв., до 6 броя – 810 лева. Замразяването на два ембриона струва 530 лв., ако са четири – 680 лв., до 6 броя – 830 лева.

Възрастта на донорките на яйцеклетки да бъде увеличена с две години до 36 години, пък предвижда проект за промяна на Наредбата за дейностите по асистираната репродукция. Той е внесен в Министерството на здравеопазването от Изпълнителната агенция по трансплантации по настояване на клиниките, които работят метода ин витро, съобщи завеждащата дирекция в агенцията д-р Евелина Цветкова. Тя уточни, че по тях в момента работи група от специалисти, след което ще бъдат предоставени за обществени обсъждания.

Идеята е да се даде възможност на повече жени в репродуктивна възраст да даряват. Ще бъде запазено обаче изискването преди това те да имат поне едно родено дете.