Заболеваемостта от COVID-19 на хората до 40 години през май е 10%, а през юни - 16, а  през юли 25 на сто, тоест нараства. Това заяви проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести в телевизионно интервю.

Все още сравнително по-малък процент боледуват, и то често безсистемно или с лека клиника, но има и случаи, в които се стига до фатален край за съвсем млади хора, защото се наблюдава свръхреактивна имунна система. 

"Младите хора умират от коронавирус заради свъхреактивната им имунна система. Това значи, че организмът се бори прекалено с вируса, което води до фатален край. Младостта не е застраховка от смърт от COVID-19", обясни проф. Христова. 

Според нея в частния дом за стари хора има забавяне при откриване на вируса. Над 15 000 са настанени в домове за възрастни, те са преминали през изследване, но един тест не е достатъчен, смята тя. 

"Завишената смъртност у нас показва, че коронавирусът не е никак лек. Умират и хора без придружаващи заболявания. Вирусът сам по себе си е достатъчно тежък. Тромбозата на коронавируса засяга не само белите дробове. Голяма част от хората го изкарват леко, но има потенциал за тежки симптоми", каза още тя.

"Хората не искат да чуят и да разберат, че вирусът се предава от човек на човек при контакт под 2 метра, без дезинфекция и маски", съобщи зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести. 

"Грипът и коронавирусът имат различна клинична картина. Лекарите вече имат опит с COVID-19, но ни очакват трудни месеци", завърши проф. Ива Христова.