Свикването на Медицински съвет е обоснована мярка. Повечето медицински специалности трябва да изкажат своите становище във връзка с борбата с COVID-19. Това заяви кардиологът проф. Иво Петров в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Той подчерта, че трябва да се обърне специално внимание на хората със сърдечно-съдови заболявания, от които умират най-много българи.

„Ние сме принудени да лекуваме такива случаи, които са позитивни на коронавируса. Независимо дали е частна, общинска или държавна болница, всеки лекар лекува.

В нашата болница имаме 16 респиратора за тежко болни пациенти. Засега от болните от COVID-19 в България много малко се нуждаят от обдишване. Една немалка част от пациентите развиват сърдечно-съдова недостатъчност. Тези пациенти са най-податливи на заразата“, подчерта проф. Петров.

Той добави, че възрастните, хората със сърдечно-съдови заболявания и пушачите са най-уязвимите групи. От починалите 59% са имали сърдечно-съдова болест. Затова съветът на експерта е хората, които страдат от сърдечни проблеми да се пазят, а при нужда да потърсят лекарска помощ.

„Колкото и дълго да продължи епидемията няма да имаме едно лекарство. Учените от цял свят изпробват различни медикаменти.

СЗО съветват да се прилагат такива терапии, които са дали положителен ефект в началото от познати препарати.

Самолечението в такава ситуация може да доведе до катастрофални последици, затова трябва да се следват съветите на лекарите“, посъветва кардиологът.

„Всички ние изживяваме един болезнен катарзис. В цялата негативна ситуация има и нещо хубаво - делфините в каналите на Венеция, въздухът е по-чист, хората са по-съпричастни“, каза още проф. Петров.