Доказано е, че при южноафриканския вариант ваксината има защитно действие при най-тежките и заплашващи живота случаи. Това казва директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред "Фокус".

„В момента задълбочено се изследва ефективността на ваксините и вече е доказано, че те са ефективни, но в по-малка степен на защита към новите варианти.

Към британския вариант ваксините имат почти същата, малко по-ниска, активност като към стария. За южноафриканския вариант вече е доказано и има достатъчно публикувани данни, че при него ваксината защитава от по-тежко прекарване на коронавирусната инфекция.

Докато по-ниско защитава (50-60%) от лека проява на заболяването. Това води до извода, че ваксината има протективно действие и то при най-тежките и заплашващи живота случаи“, обясни проф. Кантарджиев.

По думите му засега трите ваксини, които са предоставени в нашата страна, могат да се прилагат от определена възраст нагоре.

„Фактически 16-18-годишна възраст за различните ваксини, за които има достатъчно данни до пределна възраст на хората, които са ваксинирани.

Отказите на повечето държави в момента да изчакат и да не ваксинират хора над 65, а някои над 55-годишна възраст, са не защото ваксината има по-слабо действие при тях, а още не са предоставени данните, които се чакат до седмици, от голямото изследване, което се провежда с ваксината на Оксфорд в САЩ", посочи специалистът.

По думите му, в момента най-висока е заболеваемостта в областите Кюстендил, Бургас, Плевен, Враца, София-град и Шумен.

„Днес на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести качихме седмичния графичен анализ на данните от Националната информационна система.

При него се дава информация за 14-дневната заболеваемост, която в страната върви нагоре. Дава се седмичният процент на положителни тестове, които се увеличават, както и седмичният брой лабораторни изследвания на 100 000 от населението.

Новото, което представяме, е 14-дневната заболеваемост по възрастови групи. В Картата на България, която даваме, има области където заболеваемостта е повече от 120 на 100 000 за 14 дни. Най-критичните са областите Кюстендил с 329 на 100 000, Пазарджик – 160, София-град – 161, Бургас – 189, Шумен – 143, Плевен – 170, Враца – 164. Областите с най-ниска заболеваемост за 14 дни са Видин, Добрич, Разград и Търговище. От месец февруари се забелязва плавно увеличение на броя на случаите, като в началото на месеца бяха 90 на 100 000 на дневна база, а сега вече са 132“, коментира проф. Кантраджиев.