Една от основните задачи за оценка на ефективността на ваксината е насочена към изследване на постваксиналния имунен отговор. Това каза за Нова тв клиничният имунолог проф. Мариана Мурджева.

По думите й изследването й може да се направи от кръвна проба и да обхване две основни групи изследвания. Едните са за наличие на специфични антитела, а втората - към проучване на специфични клетки, образуващи се в имунната ни система след ваксинирането. 

"За да има статистическа достоверност, трябва да се обхванат около 1000 души. Критериите, по които ще се изследват хората, трябва да включват първо наличие на две ваксинации. Хората ще се анализират по пол, възраст, придружаващи заболявания. Планираме това да стане на втория месец след втората ваксинация, на шестия, една година и две години след ваксинирането", уточни медикът.

"Ваксината ни подготвя за среща със самия вирус, за да сме защитени с мощен арсенал от клетки и молекули", каза проф. Мурджева.

Членът на Националния ваксинационен щаб уточни, че имунният отговор започва да се изгражда веднага след първата инжекция. Стойностите, гарантиращи защита, се постигат след 20 ден от втората ваксина.

"Първата ваксинация не осигурява толкова мощен и надежден имунен отговор, колкото след втората ваксинация. Имунизираните медици трябва да знаят, че не са напълно защитени с една ваксинация и трябва да спазват противоепидемичните мерки", добави тя. 

"Около 70 на сто от населението трябва да има защитен имунен отговор", категорична бе проф. Мурджева.