Заболяването протича в два етапа - първият е, когато се заразява. Човек носи заразата няколко дни преди да развие симптоми. Може да се усети сухота в гърлото и дразнене. Това са симптоми, на които човек може да не обърне внимание. Това заяви пулмологът д-р София Ангелова в студиото на "Неделята на NOVA" по Нова тв. 

„Първият симптом – висока температура. Хората се стряскат и плашат, но температурата не е симптом, който изисква бърза помощ. Тя е защитна реакция на организма. Вирусът умира при 38,39 градуса. Нашият организъм е така устроен, че да се бори с вируса”, добави пулмологът.

Д-р Ангелова обясни, че някои преживяват паник атаки чрез задух, който нарушава ритъма на дишането, но не е свързан с белия дроб. Много хора бъркат задуха от ковид с този тип задух. 

"Има хора, при които вече се е развил възпалителния процент и когато не е обхванат целия бял дроб, няма задух. Хората отиват да се снимат и казват, че имат пневмония. Това са неща за които не трябват лекарства, а търпение. Когато изменението обхваща по-голям процент от белия дроб, се появява задух и тогава трябва да има лечение", допълва пулмологът. 

Тя поясни, че с температурата човек може да има главоболие, диария, болки в мускулите и ставите. Важен симптом се оказва задуха, но такъв се причинява и от паник атаки, които много от заразените получават в следствие от стреса.

„Ако имунната система реагира адекватно, до 10 дни симптомите изчезват. Остава умора, от която човек се възстановява. Когато обясниш на човек, че температурата е защитна реакция, той се успокоява.

Когато човек е спокоен, оздравителният процес се съкращава. Вирусът преминава за 10 дни при здравите хора, при децата. В тези 10 дни PCR тестът и голяма част от антигенните тестове са положителни”, каза още д-р Ангелова.

След тези дни имунната система става по-активна, започва да отделя цитокини и хемокини и води до възпалителен процес, който засяга кръвоносните съдове. Когато те се възпалят, се нарушава движението на кръвта и се създават условия за тромбообразуване. Според д-р Ангелова скенер и рентген са необходими във втората фаза на заразяването.

"Основен начин за предпазване са спазване на мерките - дистанция, дисциплина и дезинфекция. Белият дроб обича антиоксидантите. Това са витамините А, B и C. Не трябва да се прекалява с витамин C. Хората, които имат ниски стойности на витамин D, прекарват по-тежко коронавируса", каза д-р Ангелова. 

Тя бе категорична, че пушачите не боледуват по-малко от коронавирус, но е доказано, че боледуват по-тежко и повечето пушачи попадат в интензивно отделение и умират. 

"Сега е времето да откажете цигарите. Пушачите страдат от повече респираторни заболявания", съветва експертът.

"Мръсният въздух, с неговите токсични газове и частици, влошава състоянието на хронично болните пациенти. Счита се, че когато падне мъгла има повече условия за разпространение на коронавирус", заключи тя.