Цялото ни здравеопазване е поставено в неприятно положение. Всички медицински работници сме поставени в стрес и непрестанен наплив от пациенти.

Близо 40% от леглата в нашата болница са заети с пациенти с COVID-19. Лекарите и сестрите изнемогват. Ако тази ситуация продължи още 2 месеца, буквално няма да има кой да се грижи за болните.

Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ бившият управител на НЗОК и бивш депутат от ГЕРБ д-р Пламен Цеков, който е настоящ директор на общинската болница в Севлиево.

"Може да ви прозвучи странно, но за мен лекари има. Лошото е, че повечето са в предпенсионна и пенсионна възраст. Тези хора се страхуват и напускат работа, за да не се заразят. И при нас повечето лекари и сестри са пенсионери, но нашият инфекционист е на 77-години, зарази се с COVID-19, но отказа да напусне и в момента е карантиниран в инфекциозно отделение, където продължава да работи.

Лекари има, твърдя категорично това, макар и по-възрастни. Проблемът е в специализацията на лекарите, която се кара в България. Младите доктори нямат абсолютно никакъв стимул да идват да работят в общинските болници и върху това трябва да се помисли", разкри д-р Цеков.

"Трябва да издържим до идването на ваксината, но има малки общински болници, където и възрастният персонал напуска от страх, които едва ли ще издържат.

За мен най-добрият вариант е да се направят отделни болници за COVID-19, а не във всяка да има COVID-отделение. Малки болници, като нашата, няма как да се справят, най-малкото има и пациенти с други заболявания. Единственото хубаво нещо е, че всеки ден научаваме нещо ново за лечението на COVID-19", каза още той.