В България извличането на стволови клетки се извършва по изключителен строг контрол. Това заяви директорът на Шейново д-р Румен Белев по повод битата д-р Албена Гагова заради плацента в ефира на bTV.

Аз се разрових по темата, за да разбера защо е толкова важна тази плацента и се оказва, че в Стария завет има писание, в което се казва че външната душа на човек се намира в плацентата и тя осъществява връзка с дървото на живота и от там вероятно идва вярването, че тя трябва да се зарови до дърво, за да може детето да остане до дома“, разказа медикът.

По думите му в плацентата може да има много инфекции, от които е боледувала майката на детето и може да се зарази всеки, който по някакъв начин я употребява.

„Затова има специална директива на Европейския съюз за унищожаването на този биологичен отпадък“, разясни лекарят.

Що се отнася до побоя над д-р Гагова и сравнението с терористичен акт, директорът на „Шейново“ посочи, че това нападение не е обичайно.

„Някакси като си ги мислех тия неща, ми изплюва нападението над „Шарли Ебдо“. Хора, докато си извършваха нормалната работа, бяха нападнати и избити“, каза той и допълни, че ще има промени в болницата.

„По всяко положение ще бъде подобрен видеоконтролът и вътрешният ред, но това няма да повлияе на пациентите. Ние сме преди всичко родилен дом. Представете си да забраним на бащите да виждат бебетата си. По-добре да затворим болницата“, каза той.

Д-р Белев разказа и за протеста и подкрепата, която той е получил.

„На следващия ден този рапорт, който се проведе, никога няма да го забравя. Всички бяхме стресирани. Всички имахме нужда да избухнем,. Някой предложи да спрем да работим и да започнем да протестираме. Това пак ме върна към терористичния акт - да се всее страх. Затова започнахме един мълчалив протест с едни лентички и тъй като това беше протест за подкрепа, затова вероятно получи такъв отзвук. Може би трябва да започнем от министър-председателя, защото той също се изказа в наша подкрепа“, обобщи лекарят.


Относно нападателя, директорът на „Шейново“ заяви, че очаква справедливост.
„Ние искаме този човек да получи едно заслужено наказание. Това нещо може да се случи на всеки и навсякъде. Присъдата би имала един изключително положителен резултат за нас. Присъдата не е само наказание, това е възможност осъденият да осъзнае своята грешка и да се поправи“, завърши д-р Белев.