Как действа ваксината на AstraZeneca, от която България е поръчала най-много дози? По какво се различава тя от вече одобрените препарати на BioNTech/Pfizer и на Moderna? "Дойче веле" обобщава най-съществената информация.

Гриф "Чувствително": Скандалът е огромен, ЕК публикува цензуриран ДОГОВОР с AstraZeneca

Как функционира ваксината?
Ваксината на AstraZeneca е от т.нар. векторни ваксини. В този случай генетичната структура на част от коронавируса се вгражда в отслабен вирус-преносител, който е безвреден за човека. Този вирус-преносител вкарва части от генетичния материал на вируса в клетката. Човешката клетка достроява частите на вируса, имунната система реагира на тези протеини и образува антитела.

По какво тази ваксина се различава от вече одобрените?
Досега в ЕС бяха допуснати ваксините на BioNTech/Pfizer и на Moderna, които са от т.нар. mRNA-ваксини. Този вид ваксини са по-чувствителни от векторните - препаратът на BioNTech/Pfizer трябва да се съхранява при минус 70 градуса, а този на Moderna - при минус 20. И двете ваксини трябва да бъдат размразени непосредствено преди приложението им.

След това препаратът на BioNTech/Pfizer може да се съхранява в хладилник до пет дни, а този на Moderna - до 30. Ваксината на AstraZeneca може да се съхранява в най-обикновен хладилник при температура от 2 до 8 градуса най-малко шест месеца.

Колко дози са необходими?
От всички три вида ваксини са нужни по две дози. При BioNTech/Pfizer между двете ваксинации трябва да минат 21 дни, при Moderna - 28 (колкото и при препарата на AstraZeneca).

Кой ще бъде ваксиниран?
Ваксината на BioNTech/Pfizer се прилага за хора над 16 години, Moderna е разрешена след 18-годишна възраст. По препоръка на Постоянната имунизационна комисия в Германия ваксината на AstraZeneca е предназначена за хората между 18 и 64 години.

Извънредно: Одобриха ваксината на AstraZeneca за употреба в ЕС, но само за...

Колко ефективни са ваксините?
В рамките на клиничните изпитания всички производители на медикаменти са проверили и ефективността на своите ваксини. При BioNTech/Pfizer ефективността е 95 процента, сходни са и показателите за препарата на Moderna - 94 на сто. Съгласно актуалните проучвания, двете ваксини въздействат еднакво добре на по-младите и на по-възрастните хора.

При ваксината на AstraZeneca ефективността очевидно зависи от дозировката, както беше установено при една грешка, допусната по време на изпитанията. Ако първо бъде поставена половин доза, а след един месец цяла, ваксината постига ефективност от 90 процента. Ако и двата пъти се постави цяла доза, резултатността е само 62 на сто. Респективно средната ефективност на ваксината е 70 процента.

Това са резултати от проучванията на производителите. През следващите месеци, когато бъдат имунизирани много хора, ще се установи дали ефективността съответства на данните от проучванията.

Кои са откритите въпроси?
И при трите ваксини обаче остава неясно колко дълго остава действително защитен имунизираният човек. Проучванията по въпроса вървят. Неясно е и дали хората, които са имунизирани, могат да пренасят вируса, ако са се заразили. И по този въпрос проучванията продължават.

Какви странични явления има?
По отношение и на трите ваксини има сведения, че имунизираните изпитвали болки на мястото на инжекцията. Главоболие и болки в крайниците, умора и треска са сред най-често срещаните странични явления. В повечето случаи обаче тези оплаквания бързо отминават, информират от института "Роберт Кох". Само хората с тежки алергични реакции или с алергия по отношение на някое от съдържащите се във ваксината вещества не би трябвало да се имунизират.