Рискът от развитие на диабет при болните от коронавирус е по-висок, отколкото при здравите, а хора с ранен стадий на диабет може да получат сериозни усложнения. Такива предупреждения отправи международна група от учени – водещи специалисти в областта на изучаването на диабета от Кралския колеж в Лондон, университета в Мелбърн и няколко други институти в рамките на проекта CoviDiab Registry.

Резултатите от изследването са публикувани в американското медицинско списание „New England Journal of Medicine”.

Клиничните наблюдения са показали, че диабетът и коронавирусът си влияят взаимно. От една страна, наличието на диабет предполага повишен риск от развитие на сериозни усложнения при болни от COVID-19, включително летален изход. Според статистиката, между 20 % и 30 % от починалите от коронавирус са имали диабет, уточнява БГНЕС.

От друга страна, при заразени с коронавирус се наблюдава поява на диабет с аномални ендокринни изменения, включително сериозни и застрашаващи живота на пациента проявления.

Учените все още не са наясно по какъв начин вирусът SARS-Cov-2, който предизвиква COVID-19, усложнява протичането на диабета.

Досегашните проучвания показват, че вирусът прониква не само в тъканта на белите дробове, но и в други органи и системи на човешкия организъм, осигуряващи метаболизма на глюкозата – задстомашната жлеза, тънките черва, липидните тъкани, черния дроб и бъбреците.

Ендокринолозите предполагат, че прониквайки в тези органи и тъкани, коронавирусът предизвиква многобройни дисфункции в механизма на обмяната на захарта, довеждайки го до състояние на своеобразен ендокринен хаос.