Според ново проучване пандемията на коронавирус е била на косъм да не се случи. Изследователи, които работят върху това да установят кога и как вирусът се появява за първи път в Китай, изчисляват, че SARS-CoV-2 вероятно не е заразил първото човешко същество преди октомври 2019 г. 

Но това далеч не е най-интересната им констатация. Според моделите им, в началото вирусът почти не е бил пандемичен.

Само лош късмет и условията на пазара на морски дарове Хаунан в Ухан - мястото, където пандемията изглежда е започнала - са дали на вируса предимството, от което се нуждаел, за да експлодира по целия свят, съобщават изследователите в списание Science.

"Това е било перфектна буря - сега знаем, че на вируса са му трябвали една или две дози късмет, за да се установи стабилно", казва Майкъл Уробей, професор по еволюционна биология в Университета в Аризона, който е работил по изследването, пред CNN.

"Ако нещата бяха съвсем малко по-различни, ако първият човек, който внесе вируса на пазара Хаунан, беше решил да не отиде там този ден или дори, ако беше прекалено болен и просто бе решил да си остане у дома, това или друго ранно супер разпространение на COVID-19 можеше да не се случи", обяснява той.

Екипът използвал молекулярно датиране, използвайки скоростта на продължаващите мутации, за да изчисли колко дълго съществува вирусът.

Те също така провеждат компютърни модели, за да покажат кога и как можел да се разпространи и как се разпространил всъщност.

"Нашето проучване е създадено, за да отговори на въпроса колко дълго SARS-CoV-2 е циркулирал в Китай, преди да бъде открит", казва Джоел Вертхайм, доцент в Катедрата по инфекциозни болести и глобално обществено здраве в Калифорнийския университет, Медицинско училище в Сан Диего.

"За да отговорим на този въпрос, обединихме три важни информации: подробно разбиране за това как SARS-CoV-2 се разпространява в Ухан преди блокирането, генетичното разнообразие на вируса в Китай и доклади за най-ранните случаи на COVID-19 в Китай. Чрез комбинирането на тези различни разновидности на доказателства успяхме да поставим горна граница в средата на октомври 2019 г., когато SARS-CoV-2 е започнал да циркулира в провинция Хубей", обяснява той.

Доказателствата категорично сочат, че вирусът не е циркулирал преди това, казват изследователите.

"Има съобщения от Италия и други европейски страни за доказателства, че вирусът може да е заразил хората там преди октомври. Изследването от тези дни обаче показва, че само около дузина души са били заразени между октомври и декември", разкрива Уробей.

"Като се има предвид това, е трудно да се съчетаят тези ниски нива на заразени в Китай с твърдения за инфекции в Европа и САЩ по това време", заявява Вертхайм в изявление и допълва: "Скептичен съм към твърденията за COVID-19 извън Китай".

Изследването показва, че вирусът се е появил в китайската провинция Хубей, а не другаде.

От няколко случая, "пръскащи се" в края на 2019 г., вирусът експлодира по целия свят. Според университета "Джон Хопкинс" той е заразил 121,7 милиона души и е убил близо 2,7 милиона. САЩ е най-силно засегнатата държава с 30 милиона диагностицирани случая и близо 540 000 смъртни случая.