Има голяма вероятност ваксината на Pfizer/BioNTech да е ефективна срещу мутиралия вариант на коронавируса, защото само 1% от релевантния протеин е променен. Това заяви пред "Дойче веле" д-р Угур Шахин, съосновател на германската компания BioNTech, която в партньорство с Pfizer създаде първата ваксина срещу коронавирус, одобрена за използване в ЕС.


Д-р Угур Шахин

По думите му, през следващите две седмици създателите на ваксината ще изградят частица от новия щам на вируса и ще могат да преценят дали ваксината е в състояние да го неутрализира.

"Научно погледнато, вероятността това да се случи е висока, защото, макар този вариант да е резултат от няколко мутации, само 1 процент от релевантния протеин е променен при мутиралия вариант.

Това означава, че 99% са идентични, а ние знаем, че имунната реакция, която нашата ваксина предизвиква, атакува протеина от няколко страни. Така че вероятността ваксината да е ефективна, е висока. Но, както казах, до две седмици ще получим резултатите и ще сме по-сигурни," изтъкна д-р Шахин.

Той също така изрази оптимизъм, смятайки, че пандемията ще бъде поставена под контрол преди настъпването на следващата зима.

"Очакваме, че щом и продуктите на други производителите са одобрени, ще можем да произведем достатъчно количество дози от ваксините и по този начин да постигнем ниво на имунизациите между 60 и 70%. Това ще ни помогне да поставим пандемията под контрол преди зимата на 2021-2022 г.," прогнозира той.

В случай обаче, че се наложи разработването на нова ваксина срещу някоя от мутациите на коронавируса, това ще отнеме технически шест седмици, но на практика ще е необходимо далеч повече време, за да се докаже най-малкото ефикасността на препарата.

"Технически можем да произведем нова ваксина за около шест седмици. Но разработването вероятно ще отнеме повече време, защото ще трябва да покажем, че новата ваксина срещу мутиралия вирус предизвиква имунна реакция.

И трябва да обсъдим с властите дали биха одобрили подобна промяна на ваксината. Това е научна и медицинска дискусия. Но съм сигурен, че ако има нужда от промяна, технологията, която използваме - информационната РНК технология, ще я осигури," поясни още ученият.