„Няма как да смогнем, при 500 случая в София и по 10 контактни на заразен, да успеем да издирим всички контактни лица. Важно е хората да знаят какво правят, защото няма начин да дадем заповеди на всички.“

Това заяви доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор пред Нова телевизия.

"Когато имаме толкова много случая е много трудно и почти невъзможно да издирим всички контактни лица. Намаляването на карантината на 10 дни е новото в заповедта на здравния министър, начинът на поставяне на карантина остава същият, зависи от степента на контакта със заразен", обясни специалистът.

„Специално за учениците гледаме да сме максимално полезни и с помощта на медицинското лице в училището. Когато излезе положителната проба на даден човек – тази информация се вижда от РЗИ, от полицията и от личния лекар. Тази информация стига до институциите. Максимално бързо могат да се вземат мерки”, смята доц. Кунчев.

Той определи, че най-неясният момент е как човек да излезе, за да си направи тест, ако има съмнение, че е положителен и е в изолация. Но увери, че се работи със Здравната каса, за да може личните лекари да правят тестове по домовете, макар и бързи. Ако тестът ни се окаже отрицателен, това не означава, че карантината ни като контактно лице отпада.

"Личния лекар има всеки ден часове за посещение в къщи, това е вариант за хората от домакинство, които са контактни на заразен с коронавирус. Когато говорим за 2000 случая, е ясно че няма да има яснота как да покрием всички хора в контакт със заразата", коментира още той.

За офисите е важно, когато излезе положителен човек, да ползваме помощта на ръководството на фирмата и личния лекар на болния. Всички хора в една фирма, които са били на по-малко разстояние от 1.5 метра са контактни лица, както и тези без предпазни средства, каза доц. Кунчев.

"Болници, които отказват да приемат пациенти, ще бъдат строго наказвани. Ако имат места е абсолютно недопустимо и сме предложили да се отнемат лицензи на лечебни заведения", поясни главният държавен здравен инспектор.