Бившият кандидат-депутат от Реформаторския блок и зъболекар д-р Валентин Павлов, който е подсъдим за смъртта на 14-годишно дете в клиниката му "ЕО Дент" влиза в Медицинския съвет, който ще съветва премиера за коронавируса, пише legalworld.bg.

В неделя, на извънреден брифинг от Министерския съвет министър-председателят Бойко Борисов съобщи, че правителството се нуждае от създаването на Медицински съвет, който да подпомага министрите във взимането на икономическите и социални решения.

Във вторник проф. Коста Костов, който е професор по белодробни болести и консултант на УМБАЛ "Света Анна"-София и председател на създадения от Борисов Медицински съвет, обяви имената на екипа си.

Сред тях ярко се открои името на д-р Валентин Павлов, чието дело все още се намира във Върховния касационен съд (ВКС) и не е решено.

А каква е историята на д-р Павлов? Трагедията с 14-годишния Алекс Иванов се случи на 14 юни 2016 г. Той бил приет за операция на киста на долната челюст, която била направена под пълна упойка от д-р Павлов.

Според констатацията на комисията, която бе сформирана по случая, непосредствена причина за настъпилата смърт на 14-годишното момче е остра сърдечна и дихателна недостатъчност в резултат на малигнена хипертермия.

В хода на разследването бе установено, че на 14 юни 2016 г. 14-годишният Алекс постъпва на лечение в клиниката на Павлови за отстраняване на киста в лявата част на долната челюст.

Д-р Валентин Павлов оперира детето под обща ендотрахиална анестезия, след като еднолично и без консултация с анестезиолог насрочва операцията под пълна упойка, чрез обща интубационна анестезия.

Клиниката обаче не разполагала с логистична и материална обезпеченост за въвеждане на пациентите под обща интубационна анестезия, в случай че възникне усложнение.

На родителите Албена и Валери Иванови им е било обяснено, че става въпрос за "рутинна интервенция", като последствията могат да бъдат леко неразположение и незначителни болки.

Състоянието на детето обаче рязко се влошило - вдигнало температура 39,5 градуса, получило тахикардия-152 удара в минута, затруднено дишане и повишено отделяне на въглероден диоксид.

След като 14-годишният Алекс изпада в клинично тежко състояние, анестезиологът д-р Филипова не е приложила необходимото лекарство, което не било налично в клиниката.

След като състоянието на момчето не се подобрило, д-р Павлов се обадил на "линейка", предоставена от санитар в "Пирогов", която обаче нямала нужното оборудване, нито медицински екип.

Така Алекс Иванов не е бил транспортиран до "Пирогов" с необходимата за това апаратура. Детето е прието в "Пирогов" в 16 ч. в състояние на сърдечен арест, а в 17.05 ч. е констатирана смъртта му.

Според обвинението клиниката не разполагала с логистична и материална обезпеченост, в случай че възникне усложнение и д-р Павлов е знаел за това.

Детето получило тахикардия, затруднено дишане и други симптоми, за които предупреждава листовката на използваната от доктора упойка. В същото указание пише, че в подобни случаи трябва незабавно на пациента да се бие венозна инжекция от донтролен натрий.

Фатални били 15-20 минути, но повече от час детето не получило този медикамент, който не бил наличен в клиниката, твърдят още от прокуратурата.  

Заедно с д-р Павлов подсъдими по делото са още и съпругата му Венета Павлова и д-р Йонна Филипова от клиника "ЕО ДЕНТ". През май 2018 година Софийският градски съд осъди д-р Павлов на 3 години условно заради смъртта на 14-годишното дете.

През ноември м.г. обаче скандалният съдия Калин Калпакчиев от Софийския апелативен съд (САС), който е и председател на политически зависимия Съюз на съдиите в България, произнесе поредната си оправдателна присъда и напълно оневини д-р Павлов. 

Това не е първият случай на "странно" решение на състави, които Калин Калпакчиев председателства. На 9 август м.г. тричленен съдебен състав на САС с председател именно Калпкачиев отмени доживотната присъда без право на замяна на Герман Костин, обвинен за убийството 5-годишния Никита, чието тяло бе открито в куфар край Пасарел.

Малко по-късно, в края на септември м.г. името на председателя на ССБ бе начело на шумния скандал с освобождаването от затвора шест години и половина по-рано на убиеца Джок Полфрийман.

Останалите подсъдими в процеса срещу д-р Павлов изненадващо обаче са получили потвърждение от състава на Калпакчиев на условните си присъди, постановени от СГС – по три години условно за съпругата му Венета Павлова и д-р Йонна Филипова.

Към момента делото все още е висящо пред ВКС, а бившият кандидат за депутат и настоящ член на Медицинския съвет на премиера все още се води подсъдим.