Десетки болни българи са принудени не само да търсят лечение в чужбина, но и да сменят гражданството си, за да си го осигурят. Чужди клиники отказват да приемат български пациенти, които се нуждаят от трансплантации заради липсата на споразумение между България и „Евротрансплант”. Елисавета е още една българка, която е готова да се откаже от България, за да живее, пише Нова телевизия.

Елисавета Дафова страда от белодробна хипертония вече 11 години. Болестта прогресира с годините и шансът за оцеляване е само един - белодробна трансплантация. Жената е включена в списъка за чакащи на Изпълнителната агенция по трансплантация у нас преди два месеца, когато вече няма избор.

Четете още: Драмата на Адриан разтърси България! Сменя гражданството си, за да го излекуват в чужбина  

Разбира обаче, че шанс за трансплантация почти няма, защото от година насам България няма договор с нито една болница в чужбина, а у нас такива операции не се правят.

Общо 16 българи са в списъка за трансплантация на бял дроб и чакат чиновниците да подпишат нов договор с болница в чужбина, за да получат възможност да живеят. Заради липсата на лечение и на достатъчно кислород обаче състоянието на Елисавета се влошава ден след ден.

Съветът, който чува от всякъде, е да стане чуждестранен гражданин. Мечтата й е един ден да получи шанс да диша отново нормално и да не се налага да се отказва от България.

От Здравното министерство отново заявяват, че засега договорът на Агенцията по трансплантация с единствената болница, в която са трансплантирани българи - тази във Виена, е изтекъл през месец май 2017 г. Затова към момента има две възможности – или продължаване на споразумението, или подписване на ново с друга болница. Кога ще стане това обаче – все още не е ясно.

„Министерството на здравеопазването за пореден път показва, че абдикира от отговорността да лекува български граждани. Фактът, че не сме в „Евротрансплант” по никакъв начин не би трябвало да означава българските граждани да не се лекуват в чужбина, когато се налага. В него са много малко държави от ЕС”, коментира Тодор Мангъров, председател на Асоциация “Пулмонална хипертония”.