Зимнината в буркани става все по-скъпа

Правенето на зимнина си струва само ако продукцията е собствена не само заради качеството на произведеното, но и заради цената

Все по-малко зимнина с купена продукция правят българите.

Това показа проверка по столичните пазари.

Правенето на зимнина си струва само ако продукцията е собствена не само заради качеството на произведеното, но и заради цената, разказват купувачи пред БГНЕС. Така например, цената на килограм червени чушки, ключови за производството на домашна лютеница, струва шест лева за килограм на най-стария пазар в Столицата – Женския.

На определени сергии може да бъде намерена и капия за около 2 лв., но качеството й е много, много съмнително, казва Божидар, който вече е патил от покупката на евтина стока, която най-често се оказва развалена, но с добър търговски вид.

Килограм от зелените чушки струва поне 5 лв., като стока с по-ниско качество може да бъде закупена за около 3 лв. за килограм.

По около и над 10 лева за килограм вървят и различните видове люти чушки – от рибките, през „козия рог“, Джулюнската шипка, жълтите камбички, чорбаджийките, фефероните и кайенките. Те са основна суровина за „пуканите“ люти чушки, които са отлично средство за стопляне - а и за мезе, в за студените зимни месеци.

Около два лева за килограм струват и сините сливи.

Желаещи да правят сладко от тях, обаче, липсват. Повечето хора ги купуват за сурова консумация, защото бурканче сладко или мармалад от тях се връзва на около 5 лв., като се имат предвид захарта и електричеството за производството.

Българските праскови за компоти се продават за около два лева. От 6-8 праскови, колкото е килограм, може да се направят 4 буркана компоти.