Зловещите мозъчни експерименти на д-р Бартолоу

С течение на времето „парчето китова кост“, забито в перуката, причинява прогресивна травма на скалпа, превръщайки го от рана в инфекциозна язва

Д-р Робърт Бартолоу, родом от Ню Уиндзор, Мериленд, е роден през ноември 1831 г. и поема по пътя на научния прогрес. Образованието му започва в Calvert College, където специализира хуманитарни науки, а след това влиза в университета в Мериленд, за да се потопи в изучаването на медицина.

Интелектуалните способности на Бартолоу бяха невероятни, но за поведението му много може да се желае. Неговата груба личност и изключителен цинизъм допринесоха за неговата непопулярност, пише IFLScience. Остротата на езика и остротата на писалката му отблъснаха голяма част от професионалните му колеги от него заради склонността му към язвителна критика.

Пионерски изследвания

Пътят на Бартолоу се пресича с болницата „Добрият самарянин“, където създава лична лаборатория. Този анклав служи като ядро ​​за неговите експерименти с вероятните терапевтични свойства на електричеството, в съответствие с очарованието от електрическите явления през 19 век.

Бартолоу създава модернизирано болнично оборудване за електрически експерименти, показвайки сближаването на модерността и медицинската наука. 

Той пише: „Благодарение на разумната щедрост на един джентълмен от този град, болницата „Добрият самарянин“ вече разполага с електрическа стая, оборудвана с всички необходими апарати за практическо използване и научно изследване на електричеството.“

Начало на експериментите

През 1874 г. Бартолоу среща Мери Рафърти в болницата „Добрият самарянин“, отбелязвайки повратна точка, която поставя началото на верига от събития, осеяни с дълбоки последствия. За съжаление, много малко информация за Мери е запазена, нейната самоличност изкристализира от допълнителни документи от Бартолоу.

Родом от Ирландия, на трийсет години, тя се борела със заболяване. Инцидент в детството й довел до тежко изгаряне на главата, нараняване, което я принудило да прибегне до перуки, за да скрие черепа си.

С течение на времето „парчето китова кост“, забито в перуката, причинява прогресивна травма на скалпа, превръщайки го от рана в инфекциозна язва.

Когато Мери стига до Бартолоу, състоянието й се влошава значително. Болестта причинява ерозия на плътта и костите, отваряйки "пространство с диаметър 5 сантиметра, в което ясно се вижда пулсацията на мозъка". Трябва да се отбележи, че въпреки облъчването на черепа и основната патология, когнитивните й способности остават непокътнати.

Ранните експерименти на Бартолоу включват прилагане на електрифицирани игли върху мозъка на Мери, за да изследва специфични области. Хрониката на тази интервенция продължила една седмица и обхванала редица реакции на Мери, от леко изтръпване и смях до бурни пристъпи, конвулсии и изрази на страдание.

1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри!

Тези експерименти нямали терапевтично предназначение; вместо това те са продиктувани от желанието на Бартолоу да разбере сложната връзка на мозъка. Концепцията за "локализация на функцията", която се появява през 19 век, постулира специфични мозъчни центрове, които управляват дискретни функции, и именно тази парадигма се опитва да изясни експериментите с животни.

Въпреки това, екстраполацията на тези открития към хората остава неизследвана територия и Бартолоу, оборудван с най-модерното електрическо оборудване и непоколебимо разположение, се заема да изследва тази неизследвана територия.

След началото на тези експерименти здравето на Мери бързо се влошава. Тя се превръща в бледа и унила фигура, страдаща от синкави устни, хронично гадене, ограничена подвижност и частична парализа на дясната страна. След шест дни на процеса Бартолоу бил принуден да го спре. Малко след това Мери починала.

Впоследствие Бартолоу дава обективна оценка на действията си, която се характеризира с очевидна липса на разкаяние. В следващата публикация, която се появява три месеца по-късно, заключенията са представени описателно, без смислена интерпретация.

Собствените думи на Бартолоу отразяват неговото нежелание да направи окончателни заключения: „Необходими са допълнителни наблюдения, за да се разреши важният въпрос за електрическата възбудимост на мозъчното полукълбо“.

Критика и послепис

Клиничното отчуждение на Бартолоу и очевидното безразличие към съдбата на Мери предизвикаха критики от колегите му, което го накара да поиска извинение в British Medical Journal. Той призна грешката си и потенциалната вреда, причинена от усилията му.

Въпреки това професионалният статус на Бартолоу остава непокътнат. Той получава престижна позиция в Медицинския колеж Джеферсън във Филаделфия, която заема до пенсионирането си през 1893 г. Последвалата му смърт през 1904 г. е придружена от съобщения за физическо заболяване и психологически стрес.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук