Зловещо: 7 трупа се разлагат край вододайна зона
Всичко това разказаха жители на село Бадино
7-те крави, чиито трупове бяха открити разложени и оглозгани миналата седмица във вододайната зона на НП „Рила“, от която пият 50 000 жители на Бистрица и Дупница, са от незаконната кравеферма на Асен Георгиев, който получава за животните държавна субсидия, за да ги пасе, но в същото време работи като охранител в ТЕЦ „Бобов дол” и ги е оставил на самоотглеждане, пише struma.bg.
Ферма всъщност дори няма, защото със заповед №РД-01-05-21/31.01.2019 г. от кмета на община Бобошево трите незаконни постройки, които Георгиев декларирал пред МЗХ, за да получи субсидията за кравите, са премахнати като незаконно построени.
В момента те представляват купчина от дъски и найлони, а кравите на Георгиев се скитат на воля из парка, пасат където и каквото намерят, съсипват посевите на жителите на с. Бадино и събарят плочите от гробовете на селското гробище.
До вчера пък труповете на умрелите крави още не бяха погребани въпреки изявленията на ОДБХ – Кюстендил, че собственикът им Асен Георгиев лично ги загробил още миналата седмица.
Всичко това разказаха жители на с. Бадино,които показаха няколко папки с документи, доказващи епичната битка, водена от 3 г. от кмета на бобошевското село Георги Георгиев срещу животновъда Асен Георгиев.
Проблемите на селяните с краваря започват още когато той наема от Васил Мицев близо 42 дка до селото, за да гледа крави. Започва с 2-3, постепенно броят им се увеличава драстично и колкото повече стават животните, толкова повече и проблеми възникват с тях.
Още в началото на животновъдната дейност на А. Георгиев кметският наместник на селцето вижда, че той не полага никакви грижи за животните. Трите незаконни постройки изгражда без всякакво разрешително от страна на общината и до момента теренът под тях още се води ливади – никога не е преотреждан за строителство.
Трите сгради – едната без покрив, а другите покрити с найлони, били абсолютно неподходящи за отглеждане на едър рогат добитък, поради което и животните никога не са ги ползвали – целогодишно те били извън фиктивната ограда около постройките и се спасявали както могат. Самият А. Георгиев и брат му, който работи в казино, рядко се мяркали при животните и според бадинци е истинско чудо, че до момента са починали само 7-те крави, чиито трупове бяха открити.
В жалбите си /6 на брой за последните няколко месеца/, адресирани до ОДБХ – Кюстендил, Министерството на земеделието и храните и прокуратурата, Г. Георгиев многократно и систематично описва, че кравефермата изобщо не отговаря на ветеринарномедицинските изисквания към животновъден обект.
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 5, 6 и 8 от Наредба №44/20 април 2006 г., всяка ферма трябва задължително да е оградена по начин, осигуряващ безопасността на обекта и здравното благополучие на животните, да има обособени места са съхранение на фуража, да има контейнер за съхранение на специфично рисковите материали, отделени при клането на животни, да има ток, вода, битови сгради за пастира и др.
В кравефермата на А. Георгиев няма нищо такова.
„Твърдя, че нито едно от изискванията на тази наредба не е изпълнено от управляващия животновъден обект”, пише в жалбите си до ОДБХ кметът.
Към една от жалбите си той прилага и снимки на огромна купчина силаж, изсипан на единствената селска уличка, непосредствено до къщите на бадинци.
Кметът обяснява, че Асен Георгиев го изсипвал там, защото тежък камион не можел да стигне до кравефермата му, и затова ползвал селото за междинно разтоварване, след което събирал силажа в чували. „Той е обработен с химикали, през лятото вонята е ужасна, няма откъде да стигнем до къщите си”, обяснява кметският наместник.
Същото е положението и с другия регистриран от Асен Георгиев обект в селото – конеферма за 28 коня. Те, както и кравите, се разхождат безпроблемно из цялото село и вече са унищожили всичките ниви и овощни градини на хората.
При всяка своя жалба Георги Георгиев моли съответната институция за проверка и предприемане на мерки за преустановяване на нарушенията от страна на Асен Георгиев.
До момента реакция обаче няма. Причината е, че всички проверки, извършени от ОДБХ – Кюстендил на кравефермата, са категорични – животновъдният обект отговаря на всички изисквания и нарушения не са открити. Член на всички проверяващи комисии е неизменно д-р Емил Гъгнев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ в ОДБХ – Кюстендил.
Според проверяващите единственият кусур на кравефермата е, че на места оградата трябва да се укрепи, всичко друго било наред. Становище от община Бобов дол за допустим вид и брой животни не се изисквало, защото имотът е извън регулацията на с. Бадино, уточняват те.
През февруари т. г. Асен Георгиев помолил ОДБХ да не му прави повече проверки и да не го пришпорва да опише колко животни има и къде ги отглежда, защото нямал възможност да си назначи помощен персонал, но дирекцията отново проявява разбиране към него и праща свои хора на място да му броят кравите в Бадино и Смочево.
Преброени са общо 76 говеда в Смочево, още 41 плюс 28 коня в Бадино, които животновъдът отглежда в местността Мицови егреци.
По отношение незаконността на постройките ОДБХ в продължение на 3 г. не взема никакво отношение – отива на оглед чак когато са съборени.
В момента прокуратурата проверява поредния сигнал на кмета на Бадино Георги Георгиев – срещу д-р Соколов и д-р Василев от ОДБХ – Кюстендил, които, според кмета, са изготвили становища с неверни обстоятелства.
Става въпрос за регистрацията на двата животновъдни обекта на Асен Георгиев в с. Бадино, която била направена при липса на важни задължителни документи, въз основа на които е трябвало да бъде издадено разрешителното за отглеждане на животни по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Проверката е по сигнал на Г. Георгиев до Специализираната прокуратура, която вече е разпоредила на Икономическа полиция – Дупница да се заеме с изясняване на обстоятелствата, посочени в сигнала. Към него кметският наместник Георги Георгиев е приготвил и допълнение за неадекватната реакция на Гъгнев и службата му след намиране труповете на кравите.
Първоначалното изказване на Гъгнев, че най-вероятно животните са били ударени от гръм, колкото развесели, толкова и озадачи жителите на с. Бадино, според които гръмотевици в района не е имало от месеци.
Според ветеринарните изисквания след откриването на труповете, още преди да бъдат взети проби от телата им, а не проби от останалите живи животни от стадото, както стана в този случай, е трябвало в рамките на деня другите животни да бъдат преместени в нов обект, за да се предотврати заразата, ако впоследствие такава се открие.
Това обаче не станало. До вчера останалите живи крави на А. Георгиев продължили да се разхождат около кравефермата, а вчера са били качени на паша при язовира, където Георгиев им закарал няколко чувала от съхранявания в центъра на селото силаж.
Според официалната информация от четвъртък на ОДБХ -Кюстендил животните не са били заразени със смъртоносна болест, но ако пробите не са доказали наличие на вируси, то единственото обяснение е да са намерили смъртта си заради недохранване, липса на ваксинация и слаба имунна система, което неизменно сочи в посока липса на всякакви грижи за тях, разсъждават жителите на селото.
Друг е въпросът, че в Бадево никой не вярва на въпросните отрицателни резултати от изследванията, които били направени на останалите живи крави. Тук още чакат резултатите от пробите на водата, в която бяха намерени телата на умрелите животни, и се чудят защо до момента дирекцията на НП „Рила“ още не е прекратила разрешителното за паша на А. Георгиев, което също е необичайно бездействие от страна на държавна институция.