Архитект Иван Шишков посочи къде сбърка правителството с пътищата
Заедно с Виолета Комитова, той бе част от проверката, направена от първото служебно правителство, което след това изпрати голяма част от договорите в прокуратурата
В договорите за пътно строителство, които са предмет на спор между Министерски съвет в лицето на Кирил Петков, Министерство на финансите, от една страна и от друга страна, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, има много проблеми, това заяви арх. Иван Шишков, заместник-министър в служебните правителства от миналата година в ефира на bTV.
Заедно с Виолета Комитова, Шишков беше част от проверката, направена от първото служебно правителство, което след това изпрати голяма част от договорите в прокуратурата.
"В огромна част имаше нарушения, завишени цени, но за тези 6 месеца това можеше да бъде решено", заяви в студиото на БТВ Иван Шишков.
Той обясни, че служебният кабинет не е прекратил договорите, а това е трябвало да бъде направено от редовно правителство. За което е имало достатъчно време в рамките от последните избори до този момент, смята Шишков.
По думите му, е било логично Министерството на регионалното развитие, което в това правителство се ръководи от Гроздан Караджов, квота на "Има такъв народ", "да бе взело решението за конкурси за новия период".
"Идеята беше за 6 месеца да се направят нови конкурси за следващия период и успоредно с това да се направи анализ на това, което са изработили фирмите. Тогава тази агония ще спре."
Държавата ще намери начин да осигури пътната поддръжка и това най-вероятно ще стане със същите фирми, добави още Шишков.
Припомняме, вчера пътните строители, подкрепени и от строителната камара, както и от няколко работодателски асоциации, организираха национален протест. Предишният ден регионалната комисия в парламента разреши индексация на средствата за пътностроителните фирми с промени в Закона за обществените поръчки, внесен от "Продължаваме промяната".
Законопроектът създава правна възможност за преодоляване на инфлационния риск чрез прилагане на специална методика, одобрена от Министерски съвет. Окончателното решение трябва да бъде взето от пленарна зала, което обаче не се знае дали ще стане, след като Народното събрание се очаква да бъде разпуснато след провала на усилията за съставяне на правителство с третия мандат.
От комисията обаче настояват, че държавата ще се разплати само с тези фирми, които са изрядни към държавата, а тези, които са проблемни - ДНСК и АДФИ трябва да излязат със становище за всеки един проект.