България избира бъдещето си: Най-важното, което трябва да знаем
Днес гласуваме за новата власт в отделните региони на страната за следващите 4 години
България гласува днес на местни избори, на които ще избираме новата власт в отделните региони на страната за следващите 4 години.
Гласуването ще е само за общински съветници, за кмет на община, за кмет на район и за кмет на кметство и ще става само с хартиени бюлетини, според последните решени на ЦИК.
Кой има право да гласува?
Всеки български граждани, навършил 18-годишна възраст към деня на изборите, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание "лишаване от свобода".
Къде се гласува?
В населеното място, където е постоянният адрес - този, записан в личната му карта, или където е регистриран по настоящ адрес.
Възможно е гласуване и по настоящ адрес, но за него трябва да имате подадено предварително заявление за вписване в избирателния списък на съответната администрация и това трябва да се е случило преди 14 октомври.
Допълнително условие за този вот е адресната регистрация на съответното място да е била направена поне шест месеца преди деня на вота - 28 април.
Как се гласува за кмет?
Бюлетини за кмет на община, кмет на район и кмет на кметство са различни и в тях има различни кандидати, тъй като това са различни длъжности.
Избори за районни кметове има само в София, Пловдив и Варна, тъй като те са единствените градове с районно делене.
Изборите за кмет на кметство има в населените места, които към датата на обнародване на указа за насрочване на изборите са с население над 100 души с постоянен адрес. Там, където са регистрирани по-малко от 100 избиратели, избраният кмет на общината, към която е селото, ще назначи кметски наместници.
Как се гласува за Общински съвет?
Бюлетината за избор на общински съветници е отделна от тази за кмет. Всяка партия или коалиция има по 1 листа във всяка община, включително една листа е и за цяла София. Независими претенденти също се кандидатират за кметове и за общински съвет. Няма балотаж за общински съветници.
Кога има балотаж?
За да бъде избран за кмет, кандидатът трябва да получи повече от 50% от вота на гласувалите в съответното населено място. Ако на първия тур никой от кандидатите не успее да събере нужната подкрепа, има втори тур - т.нар. балотаж. В него участие взимат само двамата претенденти с най-високи резултати от първото гласуване. Балотажът се провежда точно седмица след първия тур - на 5 ноември.
Какви документи трябват?
С валидна лична карта, която се представя на място, или документ от МВР, че е подадено заявление за издаване на лична карта от съответния избирател. Службите на МВР за издаване на документи за самоличност работят извънредно по време на избори.
Къде се гласува?
Всеки български гражданин може да провери номера и адреса на избирателната секция, в която ще гласува на изборите онлайн чрез справка в сайта на ГРАО. За целта трябва да посочите ЕГН, име, както и цифри от автоматично генериран код.
Вторият вариант е да изпратите SMS на номер 18429 – номерът е един за всички мобилни оператори и съобщението е на цена от 0,25 лв. без ДДС.
Ще получите обратен SMS с номера и адреса на своята секция. Проверка може да се направи и на единния номер 0800 1 4726 - избира се безплатно от територията на страната.
Гласува ли се от чужбина?
Не, защото за местни избори няма избирателни секции в чужбина. Това е т.нар. "принцип на уседналост".
Кога се гласува?
Изборният ден започва в 7.00 ч. и ще завърши в 20.00 ч. Ако след този час пред секциите има чакащи, гласуването може да бъде удължено, но с максимум един час - до 21.00 ч.
Как се гласува с хартиена бюлетина?
С химикалка, пишеща задължително в син цвят, отбелязвате със знак "Х" или "V" н кандидат и/или общинска листа на партия или коалиция.
За всеки избор има отделна хартиена бюлетина. Знакът се поставя в рамките на квадратчето с номера на избрания кандидат, партия и/или коалиция. За общински съветници може да се гласува преференциално.
Бюлетината се сгъва така, че вотът да е скрит, а специалното място за втори печат върху бюлетината да остане отгоре.
Преди да пуснете бюлетината в урната, вторият печат трябва да бъде поставен от член на СИК и да бъде откъснат хартиеният отрязък от бюлетината, който се пуска в отделна непрозрачна кутия.
Къде се гласува с преференция?
В листата за общински съветници. Номерата на кандидатите за преференция са изписани в кръгчета в дясната страна на бюлетината и са от 100 нагоре. При гласуване с хартиена бюлетина се поставя "X" или "V" в кръгчето от дясната страна на бюлетината, оставена за преференции.
За да размести партийната подредба в списъка с кандидати, даден претендент трябва да е получил лично предпочитание от повече от 7% от гражданите, които са гласували за партийната листа, от която той е част. Кандидатите с най-много преференции над този праг пренареждат листата, като на теория е възможно дори последният в нея да стане първи.
Къде отива гласа за "Не подкрепям никого"?
Гласовете се броят само за избирателната активност и не влияят на крайното отчитане на вота.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук