България избира местната власт! Всичко, което трябва да знаем за изборите

Българите ще решат кои да са кметовете на общини, общинските съветници, районните кметове и кметовете на кметства, които да ги управляват в следващите четири години

Осмите местни избори се провеждат в България след приемането на новата конституция на страната от 12 юли 1991 година. Изборите за местна власт бяха насрочени за 27 октомври с указ на президента Румен Радев. Право на глас на местните избори в България има 6 227 901 души.

Българите ще решат кои да са кметовете на общини, общинските съветници, районните кметове и кметовете на кметства, които да ги управляват в следващите четири години. Избирателите гласуват от 7.00 часа до 20.00 часа.

Когато в 20.00 часа пред изборното помещение има негласували избиратели, председателят и секретарят на секционната избирателна комисия установяват техния брой и самоличност.

Негласувалите избиратели предават документите си за самоличност на комисията. Само тези избиратели се допускат до гласуване след 20.00 часа, но не по-късно от 21.00 часа.

Съгласно изборният кодекс в този ден се забранява резултатите от допитвания или социологически проучвания да се огласяват под каквато и да е форма, включително с публикуване на линкове към социалните мрежи, преди приключване на изборния ден. За участие в местните избори в ЦИК регистрираните партии и коалиции са общо 66: 59 партии и 7 коалиции.

Кандидатите за кмет на Столична община са 20, с 34 кандидатски листи за общински съветници, от които 3 независими кандидати и 1 014 кандидата на останалите листи. Кандидатите за кметовете на райони в София са 343, като всеки район има до 18 кандидата за кмет на района, а кандидатите за кметове на кметства са 93.

На тези избори не е задължително да се гласува с всички бюлетини. Може да се гласува за избор на кмет, но не и за общински съветници, например, или обратно.

Листите за общински съветници са с номера до 100, а преференциите започват от 101. Имената на кандидатите за общински съветници не са записани в бюлетината. При желание да се даде преференция техният номер може да се провери в списък пред изборните секции.

При местните избори няма секции извън страната. На тези избори няма да има и машинно гласуване в нито една от секциите.

На 25 октомври 2015 г. в изборите са регистрирани 71 партии и 3 коалиции. През 2011 г. 1 коалиция и 73 партии. На 28 октомври 2007 в изборите за местна власт 88 партии и коалиции са регистрирани в ЦИКМ, припомня "Фокус".

Общият брой на кандидатите за общински съветници тогава е 45 303, 1 889 пък са кандидатите за кметове на общини, 529 са кандидатите за районни кметове и 11 498 са кандидатите за кмет на кметство. Най-голям е броят на кандидат-кметовете за столицата - 30. През 2003 г. в изборите участват 146 партии и коалиции.


ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!