Борисов с извънреден разговор, чу се с....
Премиерът разговаря с американския заместник-държавен секретар Кийт Крач
„Инициативата „Три морета“ се развива много бързо политически и икономически благодарение на подкрепата на САЩ и ентусиазма на страните-членки. Това показва, че има политическа воля за подобряване на условията за развитие на страните от региона.“ Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в телефонен разговор със заместник-държавния секретар по икономическия растеж, енергетика и околна среда на Държавния департамент на САЩ Кийт Крач.
Българският премиер припомни, че миналия месец правителството ни прие решение да бъдат внесени 20 милиона евро в инвестиционния фонд на Инициативата и назначи национален координатор.
„Желанието ни е да повишим икономическия просперитет не само на страните между Балтийско, Адриатическо и Черно море, но и на цяла Европа и с оглед на текущата ситуация, за облекчаване на сериозните икономически, финансови и здравни проблеми, причинени от пандемията Covid-19“, изтъкна в разговора Бойко Борисов.
По време на разговора българският министър-председател Бойко Борисов и заместник-държавният секретар на САЩ Кийт Крач бяха единодушни в необходимостта от укрепване на активното двустранно енергийно сътрудничество.
През юни тази година американската страна предложи подписването на двустранен Меморандум за стратегическото сътрудничество в областта на ядрената енергия за граждански цели.
„За България ядрената енергетика играе важна роля за гарантиране на националната, регионална и европейска енергийна сигурност, като в същото време предоставя енергия на достъпни цени и е ключов елемент за преминаване към нисковъглеродна икономика“, изтъкна българският премиер Борисов.
В хода на разговора между премиера Борисов и заместник-държавния секретар Крач беше обсъдена и възможността за засилване на сътрудничеството по линия на 5G.
През януари тази година Европейската комисия публикува документ със стабилни и всеобхватни мерки за координиран подход на ЕС към 5G мрежите. По темата си сътрудничат Европейският съюз, САЩ и НАТО, като целта е намиране на оптимални решения предвид важността на темата в контекста на свързаността и сигурността.