Буруджиева обясни защо едва ли ще има промяна на властта
Когато алтернативата не е фокусирана на едно място, трудно може да се постигне нещо различно, смята тя
Цялата година ще бъде много знакова. Политиците ще проявят максимална активност, а пък гражданите по-скоро ще искат не да стават свидетели на скандали, а на решени проблеми.
Така коментира ситуацията пред БНР политологът доц. Татяна Буруджиева.
"Политическата активност ще бъде насочена към изборите – тази година имаме два избора. И двата ще бъдат под знака на Covid кризата, независимо от това дали ще имаме локдаун или свободно придвижване.
Ефектите на това, което преживяхме през 2020-а, са по-дълбоко в съзнанието и психиката на хората. Годината ще е интересна от гледна точка на отговорите, които ще дадат политиците на абсолютно новата ситуация. Засега това са старите отговори."
Консултациите на президента Радев – навременни или закъснели
"Разговорът е за това как си организираме изборите. Месец по-рано или по-късно – това са един шамански истории... колко ще влязат в парламента, кой колко ще изкара.
Подобно безотговорно говорене не отива на социолозите и политолозите. По време на избори има смисъл от подобни разговори и прогнози едва когато се обявят изборите и хората влязат в режим на мислене. Крайно некоректно е. Това са нелепи неща."
Всичко ще зависи от избирателната активност и никой не може да каже колко ще е тя – категорична е Буруджиева. "Когато алтернативата не е фокусирана на едно място, трудно може да се постигне някаква промяна. Ниска бариера, но и ниска избирателна активност."
Вотът в чужбина
"Всичко зависи от конкретните условия в дадена държава. Ако зависи от мен, бих дала възможност за гласуване по пощата."
Необходими поправки в Изборния кодекс
"Видяхме, че в Изборния кодекс няма текстове, които да отразяват ситуацията. Може би все още има време комисията за поправките в Изборния кодекс спешно да обсъди с експерти за записване на текстове, които да направят адекватен на ситуацията Изборен кодекс.
Това трябва да се съобрази с вече разписаните протоколи от страна на здравните власти – за достъпа до секциите, за допълнителни стаи... – става въпрос законодателство.
Изборите трябва да бъдат в синхрон със законите. Да не говорим за използването на медиите – свързано е и с финансирането на партиите. Ето, имаше избори в Португалия, в Румъния... не е нужно да откриваме топлата вода."