Човек на президента разкри при кой може да отиде третия мандат и как ще се състави правителство
Александър Маринов обаче не вижда принципна разлика в шансовете на тези, които биха могли да получат мандата
Ще ми се да съм сдържан защото всяка една институция заслужава уважение, от друга страна уважението трябва да се спечели. Това, което наблюдаваме всички, не е въодушевяващо. Нивото е много ниско и продуктивността клони към нула. Наистина има неща. които би трябвало да бъдат свършени. Дори да се абстрахираме от въпроса, дали ще има, или няма да има правителство.
Така коментира политическата обстановка и състоянието на парламента след началото на новата година председателят на Стратегически съвет към президента Александър Маринов в ефира на bTV.
"Ясно е, че шансът е много малък. Има закони, обаче, които не би трябвало да пораждат спорове. Ако примерно има 15-16 закона и по два има трудно решими спорове, какво пречи останалите 14 да бъдат приети", каза още той, визирайки най-вече законите, необходими за Плана за възстановяване и развитие.
Маринов коментира и възможността за съставяне на правителство.
"Лично смятам, че трябва да бъдем реалисти. Партиите се готвят за избори. Това е логично. Не бива да бъдем наивни. Ясно е, че когато изборите са на хоризонта, ще има такова говорене.
Една част от въпросите, които се дискутират, имат и принципен характер. Трябва да се изясни какво се е случило с Джемкорп, за да се види как е била управлявана държавата. Но каква е пречка да се придвижат тези законопроекти в комисиите. Те не са тежки, трудни, те могат лесно да минат. Но виждаме вече една токсична атмосфера", продължи Маринов.
Според него е имало възможност да се състави правителство начело с академик Денков, но нещата са отишли твърде далеч в отношенията между партиите.
"Вероятно има някои тактически малки възможности нещо да се направи по друг начин, но основните пречки са трудно преодолими. Независимо, че всички говорят за отстъпки. Проблемът е дълбок, фундаментален. Смятам, че наистина бихме искали да има правителство, но не като самоцел, а да има солидно парламентарно мнозинство, което да движи нещата, но политиката е изкуството на възможното", обясни той.
По думите му третият мандат изисква друг подход, но няма да има желание и кураж той да бъде реализиран, защото е много рисково.
"Първо трябва да има искрено желание със съзнанието, че се поема голям риск. Наистина на политическите сили ще им е много трудно да обяснят на своите избиратели как се събират да управляват. Трябва да има много ясни цели. Кратък хоризонт. Убедителни партийнно неоцветени личности, тогава би могло да има шанс", поясни Маринов.
Маринов разкри и на кого президентът Радев може да връчи третия мандат.
"Тук са възможни различни мнения. Не виждам принципна разлика в шансовете на тези, които биха могли да получат мандата. Те са три. Те са ясни - БСП, ДБ и Български възход. Възраждане са казали, че въобще не желаят да има правителство. ДПС по разбираеми причини не може да е мандатоносител.
Всички казват, че ще направят всичко възможно, но по своему. Включително и да не би да се изложат в очите на привържениците си", каза той.
"Най-общо казано различията са не в самата партия, а в договорките, които тя може да изработи. Големият проблем е, ясно е, че без ГЕРБ не може да има правителство.
Да, ДБ би могла да получи подкрепата на ГЕРБ, но е ясно, че ДБ ще се обърне първо към ПП. После как ще бъдат убедени ПП и ГЕРБ да бъдат заедно. От друга страна БСП може да събере коалиция от друг тип. Това е коалицията, която промени Избирателния кодекс.
Големият въпрос е пак в другото, че почти във всеки реалистичен вариант трябва да се съберат несъвместими величини. Която и да е партия от тези трите, каквито и жертвоготовни усилия да направи, това е много трудна задача. Някои са заявили, че с този не може, с онзи не може", направи извод Маринов.
По думите му Български възход са абсолютно сговорчиви, но и при тях ще има затруднения.
"Не мога да говоря от името на президента, но проблемът при тях е, че са нова партия без ясна позиция и изградени отношения с другите. При тях ще е по-трудно да водят убедителни разговори, да поемат ангажименти, да носят заряда на общественото доверие", обясни Маринов.
Теоретично задачата има решение, но в реалността след всичко изговорено, на практика тя е неизпълнима, подчерта той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук