"Доганистите" плътно зад Атанасов, а какви ги е вършил по време на „Възродителния процес“…
Днешният съпредседател на ДБ-Атанас Атанасов, е бил прокурор в Разград в края на 80-те години
Ръководно начало в дейността на Окръжната и районните прокуратури от Разградски окръг през 1989 г. са решенията на Тринадесетия конгрес на партията и указанията на Областния комитет на БКП, пише в един от разобличаващите документи Антон Тодоров, zonanews.bg.
Днешният съпредседател на ДБ-Атанас Атанасов, е бил прокурор в Разград в края на 80-те години. Това е единственото постно изречение, което може да прочетете във всичките му биографии, в Уикипедия и различни справки.
От известно време (признавам си, че закъснях, но кое по-първо да проуча и разкрия) и мен ме глождеше, както и Вас предполагам, любопитството с какво, аджеба, се е занимавал Атанас Атанасов в онези мътни и античовешки времена – края на 80-те години на миналия век, когато тоталитарния болшевишки режим в България агонизираше и също като умираща змия хапеше най-тежко и болезнено.
В този доклад за пръв път протича името на младши прокурора от Окръжна прокуратура Атанасов, който е изпратен в помощ на единствения тогава прокурор в Разградската районна прокуратура – Личева. „За техния труд и всеотдайност – похвала и благодарност“, пише още в същия важен документ, който се съхранява в ДА-Разград.
Отчетен доклад на Районна прокуратура-Разград за 1989 г.
Нека поразсъждаваме малко – годината е 1989 г., т.нар. „Възродителен процес“ е в своя пик. Казано иначе, в ход е операция по прогонването на стотици хиляди български граждани в Турция. Граждани, на които насилствено са сменени имената, а имуществото им е разграбено или изкупено на безценица от Изпълнителните комитети (ИК) на Общинските народни съвети (ОбНС) и раздадено на близки до тогавашната тоталитарна комунистическа власт.
Година по-късно от Главна прокуратура са предприети множество проверки на този престъпен процес. Ето една докладна записка от архива в Разград, която описва една подобна проверка вече през 1990 г. Днешният креслив „борец с комунистите“, „противник на ченгетата“ и критик на ДПС Атанас Атанасов се оказва, че е бил проводник и изпълнител на държавните и правителствени задачи, произтичащи от местните условия.
Разградският регион през 1989 г. е бил една от цитаделите на „Възродителния процес“, предвид живеещите там стотици хиляди български мюсюлмани с турско етническо самосъзнание. През тази година има период, в който Атанас Атанасов е ЕДИНСТВЕНИЯ прокурор в Районната прокуратура. Това е така, защото неговата колежка младши прокурор Личевa отсъства през първата половина на 1989 г. поради заболяване.
Май 1989 г.-комунистическият режим прогони стотици хиляди български граждани в Турция.
Пак да обърна внимание – в месеците, когато т.нар. „възродителен процес“ е в своя пик и българските турци са обект на най-жестоката от десетилетия политика на репресии, днешният лидер на ДСБ Атанас Атанасов е ЕДИНСТВЕН прокурор в Районна прокуратура-Разград. Всичко е преминавало през него – и като обвинения, и като съпорт на политиките на БКП „произтичащи от местните условия“.
В един от отчетите за видовете престъпления е написано, че през 1989 г. Районна прокуратура-Разград е завела 5 обвинения срещу различни граждани във връзка с „престъпления срещу дейността на държавните органи и обществени организации“. Този евфемизъм крие обвинения по чл.96 и 108 от тогавашния комунистически Наказателен кодекс, текстове, по които най-често са обвинявани политическите противници на комунистическия режим. Друг документ от същата 1989 г. пише дословно следното:
„Изложените данни по този раздел сочат за една напрегната година за двамата прокурори (Атанасов и Личева), работили през отчетния период, за техния неуморен и всеотдаен труд при изпълнение на прокурорската работа“.
Разградската районна прокуратура е изготвила през първата половина на 1989 г. 5 обвинителни акта за престъпления срещу държавните органи.
Да видим от какво се е ръководил в работата си като районен прокурор в Разград в края на 80-те години другаря Атанас Атанасов. Четем „План за дейността на Окръжна прокуратура в гр. Разград през 1989 година“. Документът е с гриф „За служебно ползване“:
„Ръководно начало в дейността на Окръжната и районните прокуратура от Разградски окръг през 1989 г. ще бъдат решенията на Тринадесетия конгрес на партията, на Националната партийна конференция, Юлската концепция на ЦК на БКП. Тя ще бъде съобразена с указанията на Главна прокуратура и Областния комитет на БКП“.
Край на цитата! Нали разбрахте – днешният „великан на антикомунизма“ се е ръководил в работата си като прокурор в Разград от решенията на най-висшия орган на БКП (Конгреса на БКП), от Националната партийна конференция и указанията на Областния комитет на БКП.
Другарят Атанас Атанасов е толкова доверено лице на разградските областно и общинско комунистическо ръководство, че му е поверено да се занимава и с казуси по обвинението на членове на Областния и Градския комитети на БКП, както и други членове на БКП, които са извършили престъпления!
И така, нека обобщим – днешният „велик борец“ с ченгетата и комунистите е бил в края на 80-те години номенклатура на Областния и Общинския комитети на БКП в Разград – първо като младши прокурор в Окръжна прокуратура-Разград, а след това като единствен районен прокурор в Районната прокуратура на града.
За да бъдеш удостоен с тази чест и да заслужиш похвалите, които откриваме в отчетните доклади от онова време, се е искало да си много ангажиран с партийната политика в този извънредно специфичен район на България, свързан с провеждания „Възродителен процес“.
Атанасов е бил толкова доверено лице на висшите партийни функционери от областен и общински мащаб, че му е поверено лично да се занимава с обвинения срещу комунистически номенклатурчици. Някой има ли съмнения за статута му в онази комунистическа номенклатура и специфичната му роля там!