"Ние вече четвърта година устойчиво си поддържаме дефицит, тоест харчим повече, отколкото изкарваме. Трайна тенденция е социалните разходи да растат всяка година.

За съжаление и бюджет 2025 г., поради натрупаните структурни промени, ще бъде с 3% дефицит, което е максимално разрешеният.

Тук въпросът е дали България трябва да води такъв курс, който систематично трупа дефицити, което означава, че увеличаваме дълга или дали трябва да харчим разумно - толкова колкото изкарваме", това заяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в предаването "Панорама" по БНТ.

Томислав Дончев

Той подчерта, че текущи разходи не се финансират с кредит.

"Не е забранено да се ползва заемен ресурс, но ако се инвестира в обекти, които носят дългосрочни ползи, като инфраструктура, или образование, за което се прави изключение.

Политиката в последните четири години се превърна в едно състезание по левичарски популизъм. Тук е много трудно да вземаш правилните решения.

Години наред аз съм бил в ситуацията да вземам правилните решения и да плащам цената за това. Само че в последните четири години нещата бяха изтървани", подчерта Дончев и обвини за това бившият финансов министър Асен Василев.

Според него за ръководствата на регулаторите трябва да бъдат намерени добри професионалисти, но това, което е от особено значение е хора с добра репутация.

"Тук партийно стерилни не е основен термин. Професионални качества и авторитет", изтъкна вицепремиерът.

По думите му ще бъде постижение дори, ако отпушим половината от парите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

"От нас се очаква да реализираме 90% от средствата за следващата година и половина", обясни Дончев.

Правителство с компромиси!

"Това правителство, което е съставено с много тежки компромиси, ще бъде под подозрението, че следва единствената цел за оцеляване, каквито и стъпки да предприеме. По същата причина то е обречено да прави смели движения, където има полза", поясни Томислав Дончев.

На въпрос какви са целите пред кабинета, вицепремиерът обясни: "На първо място добър бюджет, еврозоната, връщане на доверието към държавата, инвестиции.

Никой не прави инвестиции в държава, на която няма доверие.

Ние трябва да работим, за да върнем доверието и да следваме по-амбициозни цели, които са свързани с образованието, да покажем характер по отношение на безобразието по пътищата".