Джевдет Чакъров – енергиен олигарх в сянка
Синът му Сами е сред най-маститите играчи във ВЕИ сектора, фотоволтаиците му с мощност колкото половин блок на АЕЦ „Козлодуй“
Енергиен олигарх в сянка се оказва предводителят на „деребеите“ в ДПС (както бяха определени от председателя на движението Делян Пеевски) Джевдет Чакъров.
Бившият екоминистър в кабинета „Станишев“ и дългогодишен депутат бе избран за председател на движението заедно с Пеевски на февруарската Национална конференция на ДПС, но в началото на юли поведе опита за преврат срещу него в тандем с отлъчения по изрично настояване на областната структура на движението в Пловдив Рамадан Аталай.
Чакъров и Аталай реално са двамата лидери на групата отцепници, пробващи да спрат стартираното от Пеевски „ново начало“ в движението, целящо прочистването на ДПС от хора, използващи структурите и позициите си за собствено обогатяване.
През последните дни двамата бяха разобличени от свои колеги депутати - сред тях зам.-председателите на формацията Йордан Цонев и Станислав Анастасов и зам.-шефовете на парламентарната й група Искра Михайлова и Хамид Хамид, и като лицата, тормозили, заплашвали и притискали народни представители, областни и общински шефове на структури да се обърнат срещу Делян Пеевски.
С какъв мотив са го правили всъщност става пределно ясно от прегледа на данните в публичните регистри.
Те доказват, че не само Рамадан Аталай, чийто син Ревин се оказа мастит играч в контролирания в продължение на години от баща му транспортен сектор, но и Чакъров е злоупотребявал с позициите си във властта и в самото ДПС, като буквално се е окопал – също през сина си – в енергетиката и по-конкретно в бизнеса с възобновяема енергия.
До степен, че семейството му е съсредоточило в ръцете си огромен пай от сектора, превръщайки Чакъров в енергиен олигарх (макар и прикрит) от мащаба на ръководителя на кръга „Капитал“ Иво Прокопиев. Който съвсем не случайно предостави медийна опора на отцепниците, след като в продължение на години е делил ВЕИ сектора с фамилията на високопоставения ДПС активист.
Синът на светло, бащата в сянка
Зависимостите, в които е оплел енергетиката в страната, разбира се, не фигурират в публичните декларации, пращани от Чакъров в качеството му на депутат до антикорупционната комисия. Бидейки народен представител, той няма право да участва в управителни или контролни органи на търговски дружества и кооперации – т.е. да развива пряко бизнес дейност.
За пред държавата, той е декларирал единствено, че притежава 37% от фирмата „Глобал проджект БГ“, която в момента – поне официално – не развива дейност.
Но е посочил един прелюбопитен факт – че има частен интерес към дейността на 4 фирми, свързани със сина му Сами – „БК- България“ (държаща заведения за бързо хранене), консултантските „Пюр сорс“ и „Имса груп“ (в нея Сами е съдружник със сестра си Имрен) и дружеството „Състейнъбъл инвестмънтс“.
Последната фирма всъщност е един от ключовите играчи в енергийната бизнес империя, чието лице е синът, но от сенките се подава баща му Джевдет.
Справките в Търговския регистър и базите данни сочат, че синът на бившия екоминистър и дългогодишен член – в това число на ръководството на ДПС, както и на ресорните комисии в Народното събрание, фигурира в над 40 дружества, повечето от които занимаващи се именно с ВЕИ.
И макар да са регистрирани все в Пловдив или Асеновград (откъдето е родом Чакъров), контролират десетки соларни паркове и малки ВЕИ инсталации из цялата страна.
Според експерти от сектора, Сами Чакъров и бизнес партньорите му държат (построени и в процес на построяване) мощности за над 400 мегавата или почти колкото половин блок на АЕЦ „Козлодуй“.
За справка – малките пети и шести блок на ядрената централа са с мощност от по 1000 мегавата. А общо действащите и планирани фотоволтаични мощности в страната са малко над 2000 мегавата, което означава, че Сами Чакъров и партньорите му държат около една пета от тях. Само две от централите им – една от тях вече построена, а друга – в етап на проектиране, са съответно с мощности за 123 и 100 мегавата.
Разрастването на младши на енергийния пазар с възобновяема енергия у нас стартира преди 4-5 години, но истинският удар прави през 2023 г. През юни миналата година в експлоатация е пусната фотоволтаичната централа (ФЕЦ) Верила – една от най-големите в страната, с мощност 123 мегавата. Инвестицията е за над 200 млн. лева, като централата съдържа над 220 000 соларни панела, обяснява напоително вестник „Капитал“ в хвалебствена статия за мегапроекта.
Инвеститор във ФЕЦ „Верила“ е дружеството „Белозем солар парк 3“, чиито крайни действителни собственици са Сами Чакъров (чрез верига дружества, сред които е въпросната компания „Състейнъбъл инвестмънт“ и друга перла в енергийната корона на фамилията – „Сизиджи“) в съдружие с мажоритарните акционери в „Еврохолд“ Асен Христов и Кирил Бошов.
ФЕЦ „Верила“ се разполага на терен от над 1300 дка до дупнишкото село Крайници, като историята на придобиването на земята също е прелюбопитна и показателна. Според материали в медиите, самият план за централа на това място се е зародил още през 2009 г. – т.е. във времената, в които екоминистър е именно Джевдет Чакъров.
Година по-късно – през 2010 г., сдружението „Дупница Солар-М“, зад което стои бившият депутат от БНС в 40-то Народно събрание, а за ден и от РЗС – Иван Стаматов, купува въпросните 1300 дка от община Дупница. Те са продадени на фирмата от тогавашния кмет със скандална слава на приближен на т.нар. Братя Галеви – Атанас Янев. До строителство обаче към онзи момент така и не се стига.
А последвалите протести срещу сметките за ток и разкритията, че сред основните пера, които ги надуват, са абсурдно завишени цени, на които се изкупува енергията от ВЕИ-та, замразяват проекта.
Той остава във фризера до 2020 г., когато пазарът отново се размърдва заради обявената на европейско ниво „зелена сделка“.
През 2021 г. земята е продадена на фирмата „Дупница Солар-Пропко“, която учредява вещно право за ползването й в полза на „Белозем Солар парк 3“. В борда на „Дупница Солар-Пропко“ е дъщерята на вече споменатия Иван Стаматов-Силвия (бел.р. през 2021 г. беше кандидат за депутат от ВМРО в Хасково), а една от компаниите, държащи основен дял в дружеството (една трета) е „Сизиджи“.
В „Сизиджи“ Сами Чакъров е съдружник със самия Стаматов, който в амплоато си на народен представител може и да се изкарваше идеологически противник на ДПС, но в бизнес сферата явно се разбира идеално с „дерибеите“ в движението.
Милиони от въздуха
Не е тайна, че макар първоначалната инвестиция да е скъпа, изграждането на ВЕИ-та е апетитно по две причини. От една страна – заради еврофондовете, идващи по линия на ЕС именно за проекти за възобновяема енергия. А от друга, че веднъж построени, централите реално гарантират на собствениците си пари от въздуха. В случая – милиони от вятър и слънце, които всички ние наливаме в джобовете им, плащайки сметките си, неотменима част от които е и таксата ВЕИ.
На този фон, далеч не е изненадващо, че пак миналата година, веднага след пускането в експлоатация на ФЕЦ „Верила“, Сами Чакъров и партньорите му започват постъпки за изграждането на нова соларна мегацентрала – на 1270 дка в землището на гр. Мъглиж (Стара Загора).
Според материали в медиите, плановете са тя да е с мощност 100 мегавата, а инвеститор в проекта е „Белозем солар парк“2, в което съдружници отново са инвеститорите и във ФЕЦ „Верила“.
Такива ВЕИ проекти Сами Чакъров и обкръжението му имат и на множество други места. Така например фирми на съдружника му в „Състейнъбъл инвестмънт“ Иван Русинов се подвизават в община Доспат и община Хаджидимово.
Разбира се – в разбирателство с местните власти. Доколко инвестициите в Доспат са прозрачни впрочем показа протест на жителите на общината преди няколко дни пред сградата на Народното събрание в София. На него местните хора се бунтуваха, че кметът е превърнал общината в „частен град“.
Тук е моментът да припомним, че първоначалната регулация за ВЕИ сектора, предопределила и възхода му и гарантираното трупане на милиони от него, беше направена в началото на века. В периода между 2001 г. и 2009 г.
Период, в който Чакъров, макар да е хирург по професия, всъщност имаше решаваща дума по отношение на законодателството в околната среда и водите, защото между 2001 и 2005 г. беше председател на ресорната комисия в Народното събрание, а от 2005 г. до 2009 г – екоминистър в кабинета „Станишев“.
Оттогава насетне пък, всеки мандат като депутат, неизменно беше част от екокомисията в НС. Позиция, която очевидно фамилията е осребрила доста добре.
Бившият екоминистър декларира над половин милион кеш
Над половин милион кеш е декларирал Джевдет Чакъров пред антикорупционната комисия. Сумата фигурира в последната публикувана негова декларация, подадена в края на януари 2023 г. Според нея той държи „в наличност“, а не по банкови сметки 545 235 лева. Какъв е произходът на средствата обаче не е посочил.
По-любопитното е, че в предната му декларация, която е за 2022 г., е посочил далеч по-ниска сума, отново „в наличност“ – общо 165 000 лева, чийто произход обяснява със „спестявания от заплати“ и със стоматологичната практика на половинката си Недрет Читалова. Как се спестява над половин милион от „заплати“ е въпрос, на който само олигарх със скрит бизнес може да отговори.
Впрочем това не е единственият смущаващ факт в декларациите на Чакъров. В тях той е обявил, че притежава и 6 кредитни карти, три от които са с общ лимит от 60 000 лева (две за по 20 000 лева и една – за 20 000 евро).
Декларирал е също така, че дължи към физически лица два заема за общо 67 000 евро. Все повдигащи редица въпроси данни, заслужаващи вниманието на разследващите органи в страната.
Друг е основният въпрос - как фамилията на Джевдет Чакъров е успяла да изгради енергийната си империя, в която са инвестирани няколкостотин милиона?
И как един депутат и бивш екоминистър е успял да осигури огромния финансов ресурс, необходим за строителството на соларните паркове? Дори само размерът на самоучастието, което инвеститорът трябва да осигури при банково финансиране, възлиза на няколко десетки милиона. Все въпроси, на които няма отговори.
Но едно е ясно - Пеевски ще води тежка битка с дерибеите в ДПС, имайки предвид скрития финансов ресурс, който хора като Чакъров са си осигурили през годините на пребиваването си в партията. А какво са направили за обикновените хора през същия период на задкулисното си забогатяване? На този въпрос поне отговор има - нищо, абсолютно нищо.