Елена Йончева: Настоявам Брюксел да поеме конкретни ангажименти за мигрантите от Афганистан

Това трябва да стане веднага. България не може, а и не бива да поеме цялата тежест само заради географското си положение на най-близката външна граница на съюза

България трябва да поиска от ЕС да заяви какви конкретни ангажименти ще поеме за релокация на мигранти от Афганистан, ако страната ни бъде поставена под силен натиск.

Това трябва да стане веднага. България не може, а и не бива да поеме цялата тежест само заради географското си положение на най-близката външна граница на съюза. Това заяви Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, в интервю за предаването „12 плюс 3“ на програма „Хоризонт“ на БНР. 


Тя съобщи още, че в четвъртък, на извънредно заседание на Комисията по външна политика на Европейския парламент, ще постави въпроса на върховния представител на ЕС по външните работи Жозеп Борел.

Елена Йончева ще поиска ЕС спешно да подпише споразумения с трети държави, съседни на Афганистан, които да поемат евентуални бежанци. Тя беше категорична, че отговорността трябва да бъде споделена между държавите членки на съюза.
 
Евродепутатката припомни, че вече е влязъл в сила регламентът за работата на европейската Агенция за убежището, за който тя бе основен докладчик в Европейския парламент. Той позволява, например, документите на кандидатстващите за убежище да се разглеждат в трети страни.
 
Елена Йончева е част от Делегацията на ЕП за връзки с Афганистан, но познава ситуацията в държавата от години и като журналист, провел поредица от интервюта, както с представители на талибанското правителство, така и с основните му опоненти преди – Абдул-Рашид Достум и Ахмад Шах Масуд.



Преди няколко месеца тя инициира дебат в пленарната зала на ЕП за случващото се там и рисковете за поемане на властта от страна на талибаните. Една от темите, която според нея е от изключителна важност, е свързана с производството на опиум – доскоро основен източник на финансови средства за талибаните, а и за икономиката на Афганистан.

Необходимо е да следим внимателно стъпките, които ще предприеме новата власт. Нейни представители засега заявяват, че не искат да са в международна изолация, и че дори са готови да прекратят производството на опиум. Позицията на върховния представител на ЕС Жозеп Борел от вторник е, че е готов на диалог с легитимно правителство, ако то спазва човешките права, коментира още Елена Йончева.
 
На въпрос за видеозаписите, които показаха полицейското насилие по време на протестите срещу правителството на ГЕРБ през 2020 г., тя припомни, че в края на септември ще бъде част от мисията в България на мониторинговата група за демокрация на ЕП.

Предвидени са срещи в прокуратурата и в МВР, на които ще бъде изискана информация и за полицейското насилие. За мен най-важно е да се разбере каква е била заповедта за „респектиране“ на протестиращите граждани и кой я е дал. Трябва да стигнем до тези, които са взели решенията, както и до конкретните хора от политическото ръководство, а не само до изпълнителните, каза Елена Йончева.     
 
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/