Ето какво са направили ПП-ДБ, за да вържат ръцете на Румен Радев
Молихме ги на колене да не искат тази промяна във формулата на конституиране на служебно правителство, споделя Радомир Чолаков
Румен Радев проведе първите срещи с кандидатите за премиер в служебното правителство.
В четвъртък с президента разговаряха Росен Желязков, Димитър Главчев и Димитър Радев. Днес на "Дондуков" 2 влязоха Диана Ковачева, Петър Чобанов, Андрей Гюров и Радослав Миленков.
Предстоят още разговори, а политическото ни общество ври и кипи.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков припомни какъв капан за заложили ПП-ДБ на държавния глава.
„Когато изменяхме Конституцията ние от ГЕРБ-СДС имахме едно единствено предложение и то беше: въвеждане на принципа за непрекъсваемост на законодателната власт, тоест, Народното събрание да не се разпуска, а мандатът му да трае „от клетва до клетва“.
Както е непрекъсваема изпълнителната власт, така да бъде непрекъсваема и законодателната, защото така е редно да бъде в „републиката с парламентарно управление“.
Това припомня в профила си във Фейсбук Радомир Чолаков от ГЕРБ/СДС.
Според депутата, по този начин едно служебно правителство, назначавано еднолично от президента, щеше да бъде поставено под парламентарен контрол, без да се засягат конституционните правомощия на държавния глава.
„Само толкова! С това наше предложение всички бяха съгласни. Колегите от ПП/ДБ, обаче, настояваха да се отиде по-далече и да се отнеме изобщо правото на президента да назначава сам кабинет.
Да вържат ръцете на президента Румен Радев за тях беше абсолютно условие за цялата конституционна реформа.
Молихме ги на колене да не искат тази промяна във формулата на конституиране на служебно правителство, защото е проява на дребнавост, излишна е, а вероятно ще се окаже и противоконституционна. Не, та не!“, твърди Чолаков.
Както БЛИЦ съобщи, заради създалата се ситуация днес депутатите свикаха спешно заседание на Правната комисия, в която разгледаха на първо четене промени в Закона за Българската народна банка, целящи да позволят на управителя и подуправителите на БНБ, председателя на Сметната палата и неговите заместници, както и на омбудсмана и неговите заместници, да заемат позицията на служебен министър-председател.
Законопроектът бе внесен днес от Теменужка Петкова, Йордан Цонев, Анна Александрова и Хамид Хамид.
Законопроектът бе одобрен на първо четене от правната комисия с 13 "за", 3 "против" и 1 "въздържал се".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук