Европейските социалисти и демократи подкрепиха протестиращите
„Управляващата партия нито разбира, нито уважава работата на Групата за наблюдение на демокрацията в ЕП“, заяви лидерът на СиД Ираче Гарсия
Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент застанаха зад исканията на протестиращите българи в официално съобщение. „Социалистите и демократите в Европейския парламент следят развитието на политическата криза в България с голяма тревога.
Членовете на ЕП от СиД изразяват своята солидарност с протестиращите и настояването им за честни избори и поддържането на принципите на правовата държава. Поради това Групата на СиД ще предложи пленарен дебат в Парламента“, гласи съобщението.
Лидерът на СиД Ираче Гарсия изрази тревога от случващото се в България. „Гражданите са изгубили доверие в правителството и в ключови институции на държавата. Непропорционалната употреба на насилие срещу протестиращи граждани няма да доведе до повишено доверие към управляващата коалиция, а по-скоро до обратното“, смята тя.
Според Гарсия е недопустимо подобни неща да се случват в страна-членка на ЕС. „Управляващата партия нито разбира, нито уважава работата на Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на закона и основните права в Европейския парламент, която миналата седмица фокусира своето внимание върху последните развития в България. Това се превърна в голям проблем, който следва да адресираме на пленарна сесия - за благото на българските граждани“.
Ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов подчертава че „проблемите, свързани с правната система и борбата срещу корупцията, които са обект на наблюдение от ЕС, както и липсата на медийна свобода и медиен плурализъм, не могат да бъдат разрешени нито чрез насилие, нито чрез опитите на правителството да избяга от отговорност“.
Витанов разкритикува Европейската народна партия, към чиято група принадлежи ГЕРБ, за липсата на адекватна реакция: „На незачитането на правовата държава беше отговорено с оглушителна тишина. Време е ЕНП да въведе ред в собствения си двор и да отговори на поредното недопустимо нарушение на свободите на европейските граждани от член на тяхното политическо семейство“, смята евродепутатът.
Следващата седмица предстои ново обсъждане на ситуацията в България в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент. Темата за върховенството на закона в контекста на събитията от страната отново ще излезе на дневен ред.