Финансист на Слави съзря дисбаланси и неясноти в предложения бюджет за 2022 г.
Той коментира още, че икономически растеж в страната ни няма, като инфлацията у нас е основно „вносна".
Бюджетът за 2022 година, предложен от служебния кабинет, не бива да се приема в този си формат. Това каза в ефира на „Твоят ден” финансистът Пламен Данаилов от „Има такъв народ”. По думите му предложената финансова рамка няма да подобри живота в страната.
„Има редица неточности. Трябва да се види какво ще се случва с тези 8 млрд. лв., които ще бъдат спрени. Такава беше заявката на „Продължаваме Промяната”. В предложения бюджет има дефицити и неясноти. От една страна е налице дефицит от над 7 млрд. лв., от друга - не разбираме идеята да се теглят нови заеми”, обясни той и добави, че скоро ще стартират работни групи към всички министерства, за да се изчистят неяснотите, преди бюджетът да влезе в пленарна зала.
„В коалицията има единомислие около парите за здравеопазване. Ние предлагаме да има диагностично свързани групи. Това вероятно ще струва повече, но ще доведе до по-правилно лечение и подобряване здравето на нацията”, каза още Данаилов.
Финансистът коментира още, че икономически растеж в страната ни няма, като инфлацията у нас е основно „вносна".
„Усещаме, че ставаме по-бедни. С парите, с които разполагахме досега, купуваме все по-малко. Инфлацията, макар и отчетена около 6%, реално е много по-висока. България е страната, която подпомогна най-малко на бизнеса и гражданите след пандемията. Цената на тока е съизмерима със средноевропейската, но компенсациите не са. Сърбия, например, отпуска по 130 лв. за мегават час, Румъния - по 180 лв. Свърхпечалбата на електрическите дружества трябва да отиде за компенсации към бизнеса”, смята той.
Пламен Данаилов добави, че по темата за приемане на еврото у нас е необходима широка разяснителна кампания и дебат.