Георги Харизанов разнищи "дребнавото първомайско заяждане" на Радев с правителството
Много ме е интересно кого всъщност президентът представлява, след като болшинството от хората одобряват мерките на Щаба
Това коментира пред БЛИЦ политическият анализатор Георги Харизанов.
Потърсихме мнението му във връзка с изказването на Радев по-рано днес, в което той отново разкритикува правителството и заяви, че "липсата на убедителна подкрепа за пострадалите срива доверието в държавността".
"Отчетността на средствата, които се изразходват за борба с пандемията, са може би най-достъпната информация, която човек може да си намери, стига да иска.
Става въпрос за парите, които се харчат допълнително за болниците, за защитни облекла, за бонусите на държавните служители, за мерките, които се предприемат.
Вчера излезе индексът на организацията "Open Government", която оценява прозрачността на изразходването на средства - България е трета в Европа и първа от всички балкански държави по прозрачно изразходване на средствата и по достъпност на информацията.
В аванс това показва колко нелепа е тази критика. Призивите за стачки и бунтове не искам да ги коментирам, че хората вместо камъни са хванали смартфони в ръцете си. В модерните и цивилизовани общества хората държат смартфони, а не павета и бомби.
Това е поредно дребнаво заяждане, което както напоследък се случва, е с доста слаби аргументи. Очевидно екипът на президента също страда от липса на свежи идеи", изрази мнение Харизанов пред медията ни.
На въпрос уместен ли е институционалният сблъсък в държавата на фона на извънредното положение, анализаторът бе категоричен:
"Този сблъсък между институциите само в България го има. По това може да преценим дали е уместен. В тежко пострадалата Великобритания видяхте положението на премиера и обръщението на Кралицата.
В Германия също виждате положението канцлер - президент. Във Франция също има пълен синхрон между президента и министър-председателя. В Италия и Испания също. Къде видяхте на този фон институционална война на толкова високо ниво и то при положение, че мерките, които се взимат от Националния оперативен щаб и правителството се ползват с огромно доверие? Разбирам да има 95% неодобрение, тогава вече може да се вземе страната на гражданите.
Но гражданите са на страната на всичко, което се приема от Щаба. В този смисъл ми е много интересно кого всъщност президентът представлява, когато критикува, защото аз не мога да разбера".
Помолен да коментира от позицията на гражданин ситуацията с коронавируса и предприетите мерки, Харизанов заяви следното:
"Лично мен COVID-19 не ме притеснява, но имам хора в семейството, които попадат в рисковата група. Също така имам познати, тежко прекарали заболяването в чужбина, които споделят ужасяващи неща. Всички трябва да сме наясно за отговорността ни към другите, а не до толкова дали самите ние се страхуваме.
Мерките бяха навременни. В цял свят правителствата припознаха като вярна политиката на двете стъпки: Първа - здравни мерки на всяка цена и втора стъпка - икономическо оздравяване.
Мисля, че ние с бързи крачки вървим към втора стъпка - отхлабване на здравните мерки и изместване на фокуса от тях върху икономическото оздравяване. Това е стратегията в цял свят. Ние предприехме мерки изключително. До момента това носи успех до толкова, до колкото, изразявайки съболезнования на всички починали, те са изключително малко на фона на останалите държави по света".
Ивайло ИЛИЕВ, БЛИЦ
Последвайте ни
44 Коментара: