Георги Първанов издаде рецептата за висока избирателна активност

Нещо трябва да се случи, трябва да има някакъв шок, който да разтърси хората и да ги прати към урните, смята президентът в периода 2002 г. 2012 г.

Нещо трябва да се случи, трябва да има някакъв шок, който да разтърси хората и да ги прати към урните.

Така президентът Георги Първанов (2002 г. - 2012 г.) коментира в ефира на Bulgaria On AIR  темата с очакваната избирателна активност на предстоящите предсрочни парламентарни избори. 

"Иначе така, както я караме - тихо, кротко, по метода на простото деление няма да се получи голямата мотивация. Затова съм доволен от обединението на левите, защото, докато другите се разцепват, ние се обединяваме, но оттук нататък ни чакат много по-сериозни задачи", изрази очакванията си Първанов.

Той заяви, че подкрепя плътно идеите на лявата коалиция, без да участва в листите, както и останалите по-опитни стари кадри.

"Аз имах честта и удоволствието през 1999 г. и 2000 г. да направя първата подобна коалиция - "Коалиция за България", която беше успешна.

Първо местни избори, после президентски, парламентарни. Ние спечелихме цялата власт. Дай Боже и сега да се случи същото", изрази надежда той.  

Основният опонент на коалицията ще бъдат ГЕРБ-СДС

"Няма да простим и на ПП-ДБ, защото с тях има много какво да спорим и да търсим решения, това е добре за държавата", категоричен беше Първанов. На въпрос кой би бил естественият партньор на лявото обединение, той отговори: "Няма неестествени партньори, но е твърде рано, за да се определяме.

Изборите са времето, в което ние се разграничаваме. Това е смисълът. И ще се разграничаваме с всеки на този етап. А когато вече чуем резултатите, ще трябва да седнем, да помислим и да разговаряме с естествените, потенциалните по-скоро партньори." 

Той коментира и напрежението по оста София - Скопие след снимката на двамата президенти Гордана Силяновска-Давкова и Румен Радев. 

"Всичко тръгва от македонския байрак - от знамето. Аз самият, въпреки че вероятно съм имал стотици такива случаи, не съм обръщал внимание на детайлите.

Протоколът е този, който слага или пропуска да сложи знамето.

Не мисля, че това е особено важно. Мисля, че това беше повод от страна на Скопие - и то от най-високо ниво звучаха доста грубо.

Изказването на вицепремиера, който ни нарече "мизерници", дълбоко ме обижда и аз мисля, че някой там трябва да му направи бележка. Не мисля, че с такива хора ние бихме могли да правим политика", подчерта Първанов.