Главчев: Не трябва да позволяваме ядрените технологии да се използват за изнудване и агресия
Заявих подкрепата на България относно целите за ядрена безопасност, заложени във „Формулата за мир“ на украинския президент Володимир Зеленски, посочи той
Бъдещето на ядрената енергия зависи от нашата споделена отговорност и решителност. Не трябва да позволяваме ядрените технологии да се използват за изнудване и агресия. Това заяви във Фейсбук служебният премиер Димитър Главчев.
Ето какво още пише той:
"Трябва да направим всичко възможно, за да защитим ядрената безопасност и сигурност на Украйна, Европа и света. Този призив отправих на Първата среща на върха за мир в Украйна, която се провежда в Бюргенщок, Швейцария. Направих изказване в рамките на тематичната сесия „Осигуряване на ядрена безопасност и сигурност в Украйна“.
Заявих подкрепата на България относно целите за ядрена безопасност, заложени във „Формулата за мир“ на украинския президент Володимир Зеленски и приветствах изключително ценните усилия, които полага МААЕ. Припомних, че ситуацията в Украйна по отношение на ядрената безопасност и сигурност е сериозна и отговорността за това е изцяло на Русия.
Запорожката атомната електроцентрала, окупирана от Русия вече повече от две години, е в центъра на нашите тревоги, тъй като седемте незаменими стълба на МААЕ за ядрена безопасност и сигурност и петте принципа за нейната защита са нарушени. Превръщането на най-голямата АЕЦ в Европа във военна база е нищо повече от проява на груба безотговорност.
Отбелязах, че с действията си Русия не само излага на риск световната общност, но и сериозно подкопава доверието в бъдещото развитие на ядрената енергетика. Не можем да приемем нито едно от двете.
Приветствах ключовите приоритети за осигуряване на координация на международните усилия, очертани в дискусионния документ. Непосредствените приоритети са – спешно изтегляне на целия неоторизиран персонал от Запорожката АЕЦ; неограничен достъп до инсталациите на компетентните представители на МААЕ и Украйна; възстановяване на достатъчен брой експерти със съответния опит в централата, тъй като в момента този брой е три пъти по-малък от нормалното.
Откроих също специалната роля в това отношение на страните, които в момента разработват или разглеждат възможностите за развитие на собствени ядрени програми с подкрепата на руската „Росатом“. Призоваваме ги да използват своите лостове за влияние, за да се гарантира спазването на установените международни стандарти за ядрена безопасност и сигурност, което в крайна сметка е в интерес на всички.
В рамките на изказването ми акцентирах и върху постигнатия от България съществен напредък в диверсификацията на доставките на ядрено гориво чрез елиминиране на зависимостта от досегашния единствен руски доставчик и развитие на перспективно сътрудничество със световни лидери в сектора като „Уестингхаус“ и „Фраматом“.