Главчев жегна голям страх на българите: И дума не може да става!
Премиерът Главчев припомни думите на Столтенберг в София - че намерен начин как да се помага на Украйна, без да бъде въвлечен целият Алианс във войната
Искам да успокоя най-вече българските граждани - въобще не може и да става дума, че ще бъдат изпращани български войски в Украйна. Нито е обсъждана такава тема, нито предстои да бъде обсъждана. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев в Народното събрание.
Премиерът представи пред народните представители българската позиция за предстоящата Среща на върха в НАТО, която ще се състои следващата седмица във Вашингтон.
Премиерът Главчев припомни думите на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг при визитата му в София през месец май – че НАТО е отбранителен съюз и е намерен начин как да се помага на Украйна, без да бъде въвлечен целият Алианс във войната.
Министър-председателят посочи, че със 7 решения на Народното събрание българската страна предоставя широк спектър от мерки за подпомагане на Киев - политически и военни, хуманитарни и възстановителни, без обаче това да нарушава отбранителните ни способности.
Сред най важните решения от Срещата на върха ще бъде именно създаването на стабилен и предвидим механизъм за координиране на военната помощ и обучението на украинските въоръжени сили, извън територията Украйна, което ще подпомогне страната с нейната защита от руската агресия и ще повиши оперативната съвместимост.
Това решение категорично не въвлича НАТО и България като страна във войната, а води до устойчиво подпомагане на Украйна в изконното й право на самозащита, подчерта още веднъж министър-председателят Димитър Главчев.
Премиерът потвърди ангажимента на България относно укрепването на националната ни отбрана в рамките на колективната отбрана на НАТО. Фокусът продължава да бъде върху ускоряването на модернизацията на въоръжените сили, сухопътната, морската и въздушната област, добави министър-председателят.
Във връзка с инвестициите в отбрана Главчев посочи, че тази година България ще изпълни ангажимента си за увеличаване на разходите за отбрана до 2% от Брутния вътрешен продукт. За 2024 г. той е над 2 % с перспектива да нарасне допълнително през следващите години.
Съюзниците ще продължават и усилията към по-нататъшно укрепване на възпиращите и отбранителни способности на Източния фланг и увеличаване на технологичната и отбранителна индустриална база. Главчев заяви, че страната ни подкрепя отбранителните планове на НАТО относно участие на съюзни сили в бойните групи на територията на съюзниците от Източния фланг. Това засилва отбранителните способности на алианса и допълнително гарантира колективната отбрана.
Други теми, които предстои да бъдат обсъдени във Вашингтон са свързани с укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, както и задълбочаване на партньорствата на НАТО със страните от Азиатско-тихоокеанския регион и с партньорите от южното направление.