Гореща версия: Почти сигурно е 102-ото българско правителство, за пръв път оглавявано от жена, твърдят източници
Заедно с 11-те народни представители на партията на Слави Трифонов зад кабинета "Габриел" би имало солидно мнозинство от 139 гласа в парламента
Почти сигурно е, че другата седмица България ще има редовно правителство - 102-то в третата българска държава, пише "Епицентър". Но за пръв път редовно правителство ще бъде оглавено от жена - Мария Габриел. Тя бе номинирана за този пост от ГЕРБ - СДС, коалицията, класирала се на първо място на изборите.
Преговорите за подкрепа с политическите сили в парламента са сложни, но постепенно се стига до идеята, че отговорността трябва да бъде поделена според тежестта на политическите сили, твърдят източниците на "Епицентър". Всъщност, това бе и формулата, която предложи лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов.
Партиите, които вероятно ще подкрепят такъв кабинет са ДПС, БСП и ИТН.
На 9 май Борисов каза, че ще предложи безспорна личност като кандидат за министър-председател и "празни кутийки" за министерствата, които ще получат парламентарните партии, готови да го подкрепят. "Слагам празните имена на министерствата и с тези, които се съгласят да има споделена отговорност, определяме имената на министрите", отсече Борисов.
Каза и още: "Слагаме на масата програмата, приоритетите, приемлив премиер и правим правителство. Категорично сме решени да го направим, каквото и да ни струва това, каквито и обиди. Ако не стане с вторите, с останалите. Ние не можем повече да разделяме партиите в парламента. Всички те са излъчени от българския народ и ще се съобразим с това."
"На България ще ѝ отива да има жена премиер", заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ след консултациите с Мария Габриел, одобрявайки подхода на ГЕРБ.
А председателят на БСП Корнелия Нинова предложи формулата за успех - призова политическите лидери да се оттеглят, за да бъде намерено решение за правителство.
"Според мен в такава напрегната ситуация, виждате и тежкия опит, който вече го има, когато лидери и видимите политически лица излязат напред, не се получават нещата, почва една ревност, видяхте го между първия и втория, смятам, че трябва ние да се отдръпнем, имам предвид лидерите и ярките политически лица и да се търсят консенсусни хора, които си разбират от работата и се ангажират да изпълнят тези 5-6 неща, за които партиите се разберем", каза Нинова.
Пред левицата стои и предизвикателството бързо да организира вътрешнопартийното допитване, защото кандидат-премиерът е излъчен от ГЕРБ, а социалистите имат конгресно решение да не се коалират с партията на Борисов. „Дали ще подкрепим правителство зависи от членовете на партията“, категорична е Нинова.
Според лидера на БСП е нужно експертно правителство от "консенсусни хора", но без политически лица в него. Запитана дали е изключено тя да е министър, Нинова заяви: "Разбира се!" От ГЕРБ - СДС се надяват да запазят ключови министерства в евентуалното правителство.
На първо място финансовото министерство, министерството на външните работи, МВР и Министерството на регионалното развитие и строителството.
Според запознати левицата ще може да разчита на две кресла в кабинета "Габриел" - на икономиката и на социалната политика. За първия пост се спряга Димитър Маргаритов, който бе зам.-министър в икономическото министерство и дългогодишен шеф на Комисията за защита на потребителите. За втория - Георги Гьоков, който заемаше тази позиция в правителството на Кирил Петков.
Социалистите настоявали да получат и министерството на земеделието, но тук срещнали отпор от ДПС. В правителството на Петков този ресор се държеше от Иван Иванов и Нинова го предложила отново.
Коментарите са, че от Движението настоявали още за министерствата на енергетиката и на иновациите. ГЕРБ - СДС, ДПС и БСП заедно разполагат със 128 народни представители.
"Нека бъдем честни - и без ИТН могат да си направят правителство", заяви председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов след разговорите с Мария Габриел. Според коментарите на запознати от ИТН не държат на всяка цена да получат министерски пост, но не биха имали и нищо против Теодора Генчовска да оглави военното ведомство. В момента тя е зам.-министър там. В кабинета на Кирил Петков бе министър на външните работи от квотата на ИТН.
Заедно с 11-те народни представители на партията на Слави Трифонов зад кабинета "Габриел" би имало солидно мнозинство от 139 гласа в парламента.
Говори се, че министърът на правосъдието Крум Зарков може да остане на поста си и в евентуален експертен кабинет. Срещата му с американския посланик Кенет Мертен само подхрани тези слухове.
Засега е сигурно, че коалиция ГЕРБ - СДС ще получи от президента Румен Радев първия мандат на 15 май.
След това номинираната за премиер Мария Габриел ще има седем дни да избере структура и състав на Министерския съвет и да търси подкрепа за него.
Според наблюдатели, ако бъде гласувано, това правителство има всички шансове да изкара целия си мандат.
Според други - хоризонтът му ще е до местните избори. Ако обаче на местния вот партиите от управляващото мнозинство препотвърдят позициите си в местната власт - това означава, че няма да има промяна в общата политическа ситауция в страната и правителството ще продължи да управлява.
Следващият препъни-камък ще бъдат евроизборите през 2024 г. И за тях ще се процедира по същия начин.
Животът на това правителство е обвързан и със съдебната реформа, която изисква време и стабилно мнозинство. Фактът, че се тръгва към процедура за освобождаване на главния прокурор дава да се разбере, че в парламента вече се е оформило такова мнозинство.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук