Ива Митева хвърли бомба за какъв шокиращ ход се готви Трифонов до дни
По думите й, ако мандатът стигне до "Има такъв народ", формацията ще опита да предложи правителство
"Показахме, че политическата ни класа се е изхабила, показахме ниска ефективност на политическия ни елит, показахме, че тази изборна система е дефектирала. Като че ли демокрацията се изхаби", коментира заместник-председателят на 47-ото Народно събрание Ива Митева в предаването "Политически НЕкоректно" на БНР.
Според Митева, когато си влязъл по пропорционалната система в парламента, най-достойното поведение е подаването на оставка и напускането му, както прави Елена Гунчева от "Възраждане".
Предсрочните избори са най-лошият сценарий, смята Ива Митева, която посочи като аргумент падането на избирателната активност с честотата на изборите.
"Хартиените бюлетини не са причината."
В ИТН са категорично против връщането на хартиените бюлетини.
"Машината е преграда пред купуването на гласове и минимизира недействителните бюлетини."
Запитана дали биха подкрепили нов кабинет с мандатоносител ПП, Ива Митева коментира:
"Много е важно какъв ще бъде съставът на кабинета, кой ще бъде предложен за министър-председател. Вратите не са затворени. Прекалено много обидни думи изговорихме, прекалено много граници прескочихме, прекалено голямо разделение показахме. Най-лесният вариант е да отидем на избори."
"Бяхме 19 в петък, но чувам от ПП, че ще разговарят с отделни народни представители. Силно се надявам да разговарят с групата като група", каза още Митева.
Ако третият мандат отиде при ИТН, отговорното поведение би било да се опита, обясни Ива Митева.
"Всеки е длъжен да опита. В името на българските граждани сме длъжни да опитаме. Надявам се, че няма да откажем да изпълним мандата."
Председателят на парламента не само е пръв сред равни, но той трябва да бъде най-добрия балансьор и арбитър в Народното събрание, подчерта Ива Митева. Според нея този избор трябва да бъде направен, когато бъде връчен първият мандат и се види "накъде отиваме".
Тя се позова на цялата документация по казуса с РСМ и посочи, че даването на съгласие за започване на преговори не е обвързано със срокове, а с конкретни резултати, тоест имаотстъпление от становище само отпреди няколко месеца.
"Може би беше упражнен натиск. Може би затова беше променено становището на останалите парламентарни групи", заяви Митева след падането на ветото за преговорите на Северна Македония с ЕС.
Ива Митева постави въпроса защо френското предложение е отишло директно във външната комисия на парламента.
"Защо точно тази позиция влезе в Народното събрание и то по начин, който е абсолютно недопустим – позицията влезе през Постоянното представителство в Брюксел директно в Комисия по външна политика.
Това не е заведено в деловодството на НС, като документ официално не съществува в деловодството на Народното събрание, не е изпратено на всички народни представители, както се случва с всички документи. Нали говорим за спазване на правила, за спазване на принципи, нали решихме да правим нещо ново?"
Двустранният протокол не е подписан нито от България, нито от Северна Македония, напомни Митева. По думите ѝ протоколът е "с доста общи формулировки" и трябва да се види какъв ще е реалният контрол.