Иво Христов: Да приемем философията на зеления преход, но да сме бдителни към всяка от предлаганите мерки

Зеленият пакт подхожда идеологически и не разрешава основен въпрос: този с енергията, смята евродепутатът  

Зелената сделка подхожда идеологически и зачерква най-голямото постижение на научния XX век - овладяването на атомната енергия; в средносрочен план - и газа. Така, в отсъствие на базови мощности, ние трябва да разчитаме на далеч по-ненадеждните вятър, слънце и прочее.

Така Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП, коментира темата "Зелените амбиции на Брюксел" в предаването "Бизнес.БГ" по Българската национална телевизия. 



Според Христов не само за България, а и за Европа, Зеленият пакт е свръхамбиция. 

"ЕС си фиксира свръхвисоки цели, които нашите глобални конкуренти не възприемат. Следователно, налице е рискът нашата икономика да бъде поставена в неконкурентоспособно положение спрямо Китай, САЩ и други глобални икономики", смята той. 

“ЕС нарича новата си икономическа политика и произтичащите от нея социални адаптации с неудачното име „Зелена сделка“, което внушава еднократен акт. Или си ЗА, или си ПРОТИВ. Всъщност става дума за мащабен процес”, заяви Иво Христов.



„Считам, че ние трябва да приемем философията на зеления преход, защото това е единственият възможен отговор на нашите общества на глобалните климатични промени, но трябва да бъдем критични към всяка една от предлаганите мерки, много от които не почиват на убедителни разчети.

Зелената сделка трябва да прояви гъвкавост и да отчете националната специфика на отделните държави, да не залага социално опустошителни срокове и изисквания. Зелените политики трябва да почиват на реалистична преценка и да не се поддават на лобистки натиск”, заяви още Иво Христов.