Изборите минаха, да спрат да се бият и карат!

Ако геополитическата ситуация е променена с избора на Тръмп, с потенциален нов канцлер на Германия, какво пречи на Борисов да търси други алтернативи за сформиране на мнозинство, попита Милен Любенов

В задънена улица ли е 51-вият парламент и какъв ще е изходът от политическата криза?

Ще има ли резултат след разговорите между партиите? Кои са причините за забавянето на съставяне на правителство? Темата коментираха политологът Милен Любенов и социалният антрополог Харалан Александров в ефира на NOVA.

„Гледаме партиите, които се припознават и откриват в новата ситуация. Вече не трябва да се бият и да се карат, да се обвиняват, защото изборите минаха. Има нужда да се направи правителство.

Същевременно стените, които са изградени, червените линии, които са начертани, пречат на този процес да се случи. Партиите започват леко да се опознават, да се сприятеляват. Не се хулят, а си говорят", каза Александров.

Според него важни са „тактоничните промени в глобален план”, а именно какво ще се случи с ЕС, каква ще е новата политика на САЩ и кои ще са новите играчи на политическата сцена.

„Видяхме разговори по две писти – от една страна ПП-ДБ, от друга – ГЕРБ-СДС”, посочи Любенов.

Две причини за забавянето

Според него двете основни причини за бавене на съставянето на правителство е изборът на главен прокурор на 16 януари и разрешаването на юридическия спор в ДПС.

"Ще се отпуши процесът, когато бъде избран главен прокурор", добави той.

”Имаме криза на политическата власт, не на съдебната. В момента, в който политическата система е слаба, огромна част от важните решения се взимат от съдебната власт. Това е проблем", допълни Александров.

”Ако геополитическата ситуация е променена с избора на Тръмп, с потенциален нов канцлер на Германия, какво пречи на Борисов да търси други алтернативи за сформиране на мнозинство", попита Любенов.