Какви са хипотезите за провеждането на нов извънреден вот

Според анализатори машините трябва да подпомагат процеса, а не да го усложняват

Хипотезите за нови избори и в какво се изразяваха проблемите при гласуването пред системата и избирателите до момента коментират проф. Огнян Минчев, Стоил Стоилов и Красимир Симонски в „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Според Симовски проблемите, свързани с машините за гласуване, не са в самите машини, а в организацията и употребата им.

„Изборите са многопластови – всеки си има своята роля”, каза още той. „Политиците започват да насаждат недоверие у хората относно изборния процес, конкретно в ролята на МВР”, добави Стоилов.

„Проблемът е липсата на контрол в институциите. В МВР се селектират специалисти от системата, докато начело трябва да има политически фигури. Сега, в служебното правителство, е нормално да е специалист.

Докато ние се намираме в една спирала на разширяваща се политическа криза, чийто основен аспект е загуба на граждански контрол върху публичните институции, ние ще имаме проблем, който не е принципно разрешим”, посочи проф. Минчев.

По думите на Симовски ключовите думи за предстоящите избори са „доверие” и „прозрачност”.

„Истината е, че изборите са една административна процедура, която превръща индивидуалната воля в колективна такава на избраните органи. Изборната система в България е направена така, че тя зависи от изключително тесен кръг хора, които аз наричам „политически монарси”, добави Стоилов.

„Организацията на избирателния процес е тема, която можем да дебатираме безкрайно. Липсата на публична отговорност, която да бъде поета за гарантиране на институционалните предпоставки за честни избори. Ние непрекъснато ерозираме тези институции, създадени от Конституцията”, заяви проф. Минчев.

Според Симовски машините трябва да подпомагат процеса, а не да го усложняват.

"Машините сега са като доилни апарати за политически гласове. Има отговор "не подкрепям никого", но той нарастна заради липсата на недействителен вот", смята Стоилов.