Какво следва по Конституция след връчването на втория мандат?

„Продължаваме промяната” могат да задържат папката максимум 7 дни

За да мине кабинетът на академик Никола Денков, „Продължаваме промяната” трябва да съберат мнозинство. Ако всички депутати отидат на работа, това означава необходими 121 гласа „за”. ПП имат 53-ма народни представители.

Добавяме още 20 депутати от „Демократична България”, защото заявката е, че ще подкрепят кабинета. Така сигурните гласове са само 73, което е крайно недостатъчно. Ако се добавят и „Български възход”, които ще мислят до петък, гласовете стават 85. И с независимия Явор Божанков - отново няма мнозинство.

ГЕРБ, ДПС, „Възраждане” и БСП днес обявиха, че ще отхвърлят втория мандат. Сметката показва, че още преди да е предложен евентуалният кабинет среща категоричният отпор на 154 народни представители. Какво предвижда Конституцията в тази ситуация? След връчването на втория мандат започва и обратното броене.

„Продължаваме промяната” могат да задържат папката максимум 7 дни. Това означава, че вторият мандат трябва да върнат най-късно до 10 януари. Ако не бъде изпълнен, рулетката отново се завърта. Този път обаче сроковете са за държавния глава. В рамките на 7 дни от връщането на папката, президентът трябва да връчи третият мандат. Конституцията дава възможност на Румен Радев сам да реши на коя парламентарно представен партия да даде третата папка.

Особеното тук е, че при третият мандат, няма разписани срокове за неговото връщане.   

„Следва да има разумен срок. Може да е поне седмица-две, може да стигне и до месец”, обясни докторът по конституционно право Симона Велева.

Именно в третия опит  има надежда за редовно правителство, смята политологът Димитър Ганев.

„Вторият мандат ще бъде неуспешен и вървим към трети мандат. Между втория и третия мандат най-вероятно ще бъдат проведени консултации на Радев с отделните политически формации”, смята той.

Че вторият мандат, ще се венчае с неуспех, смята и бившият служебен премиер Огнян Герджиков.

„Гравитира около нулата, да не кажа по нулата, независимо, че фигурата на Николай Денков е много силна”, заяви той. И допълни, че вижда Стефан Янев като обединител в настоящия парламент.

„Той е от тези, които не са конфронтирали с никого и от тази гледна точка може да събере по-лесно коалиционни партньори”, поясни Герджиков.

Според Герджиков обаче, дори и да има редовен кабинет, той няма да е с дълъг живот. А най-вероятният сценарий са поредни предсрочни избори, но наесен.  

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук