Каракачанов: Синята каска я подарих на Бойко Борисов! За да няма драми в коалицията...

Има много ясни клаузи в договора за приятелство с Македония, но в Скопие трябва да престанат да фалшифицират историята. Това каза пред БНР вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
 
„От година и половина тази т.н. комисия на практика няма никакъв напредък. От българска страна има желание да се правят компромиси, което според мен е недопустимо, а от македонска стана има желание да се шикалкави.  Например твърдят, че цар Самуил воювал и срещу България“, посочи Каракачанов.
 
„Не съжалявам за договора, беше крачка напред“, добави той по отношение на договора за приятелство между България и Македония.
 
Според Кракачанов, в Скопие трябва да се промени манталитетът и Македония не би трябвало да влиза в НАТО с този манталитет.
„Като лидер на ВМРО, човек и историк и българин имам право на свое мнение и ще го защитавам“, допълни Каракачанов.
 
„В политиката, особено когато си в коалиция, трябва да се съобразяваш с партньорите, за да няма драми. Синята каска, обаче, вече я подарих на премиера Борисов. Който не е разбрал, че подобни крамоли са вредни, няма да разбере нищо и следващата година. Може ли в едно семейство да има скандали и комшиите да го уважават? Вместо да убеждаваме ГЕРБ, се разправяме със себе си“, каза Красимир Каракачанов.
 
Имам достатъчно работа като министър на отбраната. Единственият въпрос, по който се наложи компромис, са пенсиите. Ние смятахме, че минималната пенсия трябва да стане 300 лева, допълни министърът на отбраната. Той е категоричен, че „няма драми в правителството и от друга страна - между нас и ГЕРБ. Излишни приказки и спорове са кой ще бъде евродепутат и кой - не. В края на краищата хората ще оценят дали коалицията върши работа. Това е въпрос, който тепърва ще обсъждаме“, добави Каракачанов.
 
Той оцени Ангел Джамбазки като най-активния български евродепутат. „Той е подходящ кандидат, но трябва да решим заедно“, каза Каракачанов.
 
Той коментира ситуацията в Керченския пролив и евентуално искане към България от страна на САЩ.
 
„Няма искане към България за засилено военно присъствие в региона, има към Турция“, каза министърът. Той допуска, че това е проверка на САЩ доколко Турция е реален партньор в НАТО.
 
Движението на външни за черноморските държави кораби може да става само в рамките на 21 дни. Към България няма искане за засилване на присъствието на чужди кораби в нашите пристанища  НАТО присъства в Черно море в рамките на държавите членки Турция, България Румъния. Всички черноморски страни са заинтересовани от туризъм и газопроводи, а не от военни сблъсъци. От сблъсъка в Азовско море имат интерес и руският президент, и украинският президент по вътрешнополитически причини.
 
Каракачанов беше категоричен, че „няма откъде да се вземат 20-25 милиарда, за да махнем всичко руско“. Така министърът на отбраната коментира въпроса за поддържането на руската военна техника. Полските МИГ-29 са три пъти повече от нашите и са по-стари, подчерта Каракачанов.
 
България не е дефинирала ясно каква е нейната политика спрямо българите в чужбина, отбеляза Каракачанов на въпрос са бъдещето на Агенцията за българите в чужбина и предложението за нейното закриване. 
Не осигуриш ли възможност да учат български, Необходима е ясно разписана държавна политика. Има четири милиона българи в чужбина, напомни Каракачанов. Според него е необходимо специално министерство.
 
„Не ме е страх, но не ми се правят предсрочни избори. Уморително е и губене на време за държавата“, отговори вицепремиерът на въпрос за евентуални предсрочни избори.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!