Ковачевски убеждава македонците: Няма български диктат

Бяхме 17 години в чакалнята на ЕС, благодарение на политиките на правителството на ДПМНЕ, и 11 години в изолация, заяви той

Ако вземем решенията в парламента, Северна Македония ще бъде първата страна от Западните Балкани, която ще стане членка на ЕС през 2030 г. Последното нещо, което ВМРО-ДПМНЕ измислиха е „български диктат“. Не е вярно, че това е български диктат.

Това заяви премиерът на РСМ Димитър Ковачевски в интервю за Канал 5.

„Посланията са ясни, че за първи път след много години ЕС е готов за разширяване и приемане на нови членове до 2030 г. Съвпада с нашата цел и това, върху което работи правителството. Ако вземем необходимите решения в парламента, през 2030 г. ще бъдем първата държава от Западните Балкани, която ще стане членка на ЕС“, добави премиерът.

Той призова за незабавни действия, които да отворят пътя на Скопие към ЕС, така че Северна Македония да не изостава от своите съседи.

„Сега, ако не вземем необходимите решения, това ще означава, че Черна гора, Сърбия и Албания ще отидат преди нас, а ние ще останем в компанията на Босна и Херцеговина и Косово. Искаме ли да останем в тази компания? Това са държави, които все още имат елементарни проблеми във функционирането си. Не съм съгласен нашата страна и нашите граждани да са в групата с Косово и Босна и Херцеговина в евроинтеграцията“, каза Ковачевски.

Според него страната е била изолирана и в чакалнята на ЕС 11 години заради политиката на ВМРО-ДПМНЕ, съобщава БГНЕС.

„Бяхме 17 години в чакалнята на ЕС, благодарение на политиките на правителството на ДПМНЕ, и 11 години в изолация. Започнахме нашето европейско пътуване заедно с Хърватия. Днес Хърватия е членка на ЕС, членка на Шенген и страна, която въведе еврото. И едва миналата година започнахме преговорите. Неприемането на решения днес ще означава точно това, възпрепятствайки прогреса на нашето общество“, каза Ковачевски.

80% от македонските граждани са за интеграцията на страната в ЕС и ако решенията не бъдат взети в парламента, прогресът на страната ще бъде възпрепятстван, посочи той.

Коментирайки посещението на заместник-помощник държавния секретар на САЩ Габриел Ескобар, министър-председателят каза, че това е поредното силно послание, че САЩ като партньор на Северна Македония подкрепят и настояват за приемане на конституционните промени, насочени към членството на страната в ЕС.

„Това, което остана като основен извод от тази среща е, че САЩ твърдо застават заедно с ЕС на позицията, че техният стратегически интерес, и този на ЕС, и нашият, където и трите интереса съвпадат, е Северна Македония да бъде част на ЕС . На второ място, САЩ смятат за свои партньори онези политически партии, които работят за интеграцията на страната в НАТО и за интеграцията на страната в ЕС, и се борят срещу корупцията и престъпността. Г-н Ескобар нито е дошъл да оказва натиск върху някого, нито е дошъл да представя някакви планове. Той просто дойде да каже, че нашият първи и най-важен политически партньор САЩ има същия интерес като нас, а това е Северна Македония да бъде част от ЕС, и ни насърчи да вземем необходимите решения“, каза Ковачевски.

По повод искането на опозицията за нови парламентарни избори, премиерът отбеляза, че ВМРО-ДПМНЕ повтаря едно и също: "избори и никаква работа".

„Днес ВМРО-ДПМНЕ ми изглежда като нова птица, бих я нарекъл ВМРО - папагал, който повтаря само една дума: избори. Ако попитате колко е часът, ще ви кажат избори. Ако попитате дали имат план, те ще ви кажат избори. Едно време само повтаряха, че ще има побългаряване, ще има асимилация, сега тези аргументи ги няма, защото аргументите се провалиха след цяла година на преговорната рамка. Последното нещо, което измислиха е „български диктат“. Не е вярно, че това е български диктат“, подчерта Ковачевски.

Той смята, че ВМРО-ДПМНЕ трябва за първи път в историята си да се осмели и подкрепи един стратегически процес за страната.

„Решението за продължаване на европейския път не е решение за подкрепа на правителството, а за подкрепа на европейската интеграция, това, което гражданите искат - по-добър стандарт на живот, по-добро върховенство на закона, по-добра демокрация, по-голяма социална справедливост. Нашите граждани емигрират към ЕС, те не емигрират там, където ги няма тези елементарни и основни фундаментални предимства на ЕС. Затова страната трябва да е член на ЕС“, каза в заключение Ковачевски.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук