Крум Зарков: ГЕРБ са на власт от 10 години, а друг им е виновен
„С вота на недоверие ние търсим отговорност от правителството, за това, че не може или не иска да се справи с престъпността и да осигури сигурността на Българите. Примерите от последните месеци са много. От убийства до бегълци от затворите и неразкрити престъпления”. Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България” Крум Зарков пред радио "Дарик".
Той добави, че провалът в сектор Сигурност е очевиден за всеки български гражданин и всеки, който гласува против вота на недоверие, се опитва да задържи правителството на власт, на всяка цена. Народният представител заяви, че БСП иска да постави важните теми за сигурността на дневен ред, защото полицаи, надзиратели, служители в сектор Сигурност протестираха с месеци, но исканията им не са били чути. Зарков каза още, че втората тема на вота е провалът на политиката сектор Отбрана. „Въпреки многократните ангажименти на управляващите, те нямат ясен план и визия как да се справят с драматичната обстановка в армията”, коментира той. Крум Зарков обяви, че третата част на вота на недоверие е финансовата сигурност на страната.
„ОЛАФ преди няколко дни изнесе доклад за своята работа през 2017 г., в който особено внимание е обърнато на България и на факта, че митническите ни системи са били манипулирани чрез хакерски атаки. По време на предишния вот на недоверие, през януари, предупредихме, че системата БАЦИС е манипулирана. Днес ОЛАФ показва, че сме имали основание да поставим тези въпроси”, отбеляза той. Зарков каза още, че е чул много критики от страна на управляващите по отношение на сериозността на мотивите на левицата и ги посъветва да попитат, който и да е български гражданин- дали се чувства сигурен в България, за да разберат, че мотивите са основателни.
„Идеята за създаване на бежански лагери близо до конфликтните зони е добра и това трябва да се случи, защото виждаме, каква е ситуацията в Европа”, каза още Крум Зарков. Той добави, че бежанските кризи не са проблем само за страните, които приемат бежанци. „Те са основен проблем за държавите, от които бягат, защото след края на конфликта, хората, които трябва да възстановят съответната държава, ги няма”, каза още народният представител. Той обясни, че Дъблинският регламент заявява, че когато мигрант бъде заловен в Европа, той се връща в страната, където първо е влязъл. „Това засяга и България. Според този регламент у нас трябва да бъдат върнати почти 50 000 бежанци. Има натиск в Европа този регламент да започне да се изпълнява, което ще бъде проблем за България”, категоричен бе Крум Зарков.
„БСП предлага през август парламентът да не излиза в почивка, а да се разгледат всички варианти на законопроекти за хората с увреждания, за да им помогнем”, каза Зарков. Той заяви, че тези хора са изоставени от държавата и имат нужда от подкрепа. „След като никога не идва времето за решаването на техните проблеми, нека работим през лятото и да приемем големия Закон за социалните услуги”, каза още той. Народният представител каза още, че МТСП трябва преди края на юли да внесе своите предложения, за да може парламентът да работи, защото е крайно време този сериозен въпрос да бъде поставен на дневен ред.