Лавров: Работните посещение на президента Радев и премиера Борисов активизираха политическия диалог с Русия
Разчитаме, че положителната динамика на политическите контакти ще послужи за разширяване на практическото сътрудничество
Проектът за газопровода „Турски поток“ открива възможности за разширяване на сътрудничеството между Русия и България, но трябва да бъдат получени твърди гаранции от страна на Европейската комисия, че съществуващите планове няма да бъдат осуетени от Брюксел. Това заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров в интервю за българско издание.
„Разчитаме, че положителната динамика на политическите контакти ще послужи за разширяване на практическото сътрудничество, на първо място, в енергийната и търговско-икономическата сфери. Още повече че потенциалът тук е много солиден. Проектът за газопровода „Турски поток“ открива широки възможности за съвместно прилагане на усилия. Продължаването му по територията на България ще укрепи енергийната сигурност на вашата страна. Предвид печалния опит от „Южен поток“ трябва да бъдат получени твърди гаранции от Европейската комисия, че съществуващите планове няма да бъдат осуетени чрез произволни решения от Брюксел“, заяви министърът в интервю пред списание „Международни отношения“.
„Работните посещение на президента Радев и премиера Борисов активизираха политическия диалог с Русия. Продължаването на „Турски поток“ през България ще укрепи нейната енергийна сигурност”, посочва Лавров.
Той се надява, че тези срещи ще помогнат за засилването на практическото двустранно сътрудничество.
„Добри перспективи за задълбочаване на сътрудничеството са свързани с решението на София да възобнови строителството на АЕЦ „Белене”. Русия разполага с всички необходими технологии и с дългогодишен опит за успешен рестарт на проекта. На този етап държавната корпорация „Росатом” обмисля възможни форми за участие в изграждането на атомната електроцентрала. Между другото, ще отбележа, че в периода 2017-2018 година „Росатом” вече осигури възможност за удължаване с 30 години на срока за експлоатация на 5-и и 6-и енергийни блокове на единствено действащата в страната АЕЦ „Козлодуй”, каза още Лавров.
Според него проблем е слабият ръст на двустранния стокообмен, който е нараснал с едва 0,6% през 2018 г., на фона на ръст от 24% през 2017 г. Нарастването му се обсъжда в рамките на Междуправителствената комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. На 25 октомври 2018 г. в Москва беше проведено ХVI-то заседание на Междуправителствената комисия, следващото е планирано за месец септември тази година в България. "Уверени сме, че активното сътрудничество между руските и българските експерти ще допринесе за същественото укрепване на търговско-икономическите връзки", заяви Лавров.
През миналата година българските курорти бяха посетени от над половин милион наши сънародници. Във фокуса на вниманието на проведения в София на 5 март 2018 г. Руско-български бизнес форум в областта на туризма беше създаването на предпоставки за по-нататъшното разширяване на туристическия обмен, посочи руският външен министър.
„През тази година в повече от 30 града на България протече акцията „Безсмъртният полк”. Използвам случая, за да изразя искрена признателност към българските приятели за тяхното съдействие в опазването на историческата памет“, изрази благодарност Сергей Лавров.