Лиляна Павлова: Обърнахме тренда, България се върна като играч на външнополитическата сцена
Денят на Европа е важен за всички нас – ако искаме да има мир и спокойствие на континента, трябва да работим за това. Смятам, че България дава своя принос за Съюза, за това да живеем в едно сплотено семейство. Това каза в сутрешния блок на bTV министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова.
Идеята за единни ценности и единен пазар е една от основните идеи на Европа, но в същото време трябва да пазим националния си интерес. Така направихме с превозвачите. Много е важно да участваме в преговорите – когато не участваш, не можеш да изразиш позициите си и мнението ти няма да бъде зачетено. Няма да е лесно, тъй като решението се взима с квалифицирано мнозинство. Трябва да намерим държави като нашата с мнение и да се обединим, заяви Павлова.
Вярвам, че кабинетът работи много през тази една година, включително и за европредседателството. Успяхме да обърнем тренда и България се върна като играч на външнополитическата сцена. Подценяваха ни, но успяхме да покажем, че могат да ни имат доверие и оценката на еврпейските ни партньори за България е много висока, подчерта министърът. Няма коалиция, която да е перфектно смазано колело, но правителството работи добре. Няма проблем в управлението, няма това напрежение, което се опитва да се нагнети отвън. Ние сме различни политически сили, но търсим това, което ни събира, а не това, което ни разделя.
Перспективата ни не е само в рамките на европредседателството, работим в четиригодишна рамка и имаме ясна визия какво трябва да се случи в следващите три години, каза Павлова. По думите й срещата на върха в София на 17 май във формат ЕС – Западните Балкани е пикът на председателството. Предизвикателството е голямо, защото за първи път се прави среща от такъв ранг в България през последните години. Основното предизвикателство идва от четирите държави, непризнаващи Косово, и политическите совалки, които трябва да се направят. Не е важно дали ще дойдат държавните глави, важно е да има участници от всички държави, да се приеме декларация и анекс към декларацията от срещата, каза още Лиляна Павлова.