Мария Габриел отговори на най-задавания въпрос за коалицията ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
Моментите на напрежение са нормални, в тях се изчистват различия и се излагат аргументи, смята тя
"Докато има диалог, разум и механизъм, по който да се вземат решенията, правителството ще издържи. Надявам се с премиера акад. Николай Денков да продължаваме да даваме положителен пример, защото, когато има диалог, аргументи, когато се търси най-доброто решение, това дава резултат и носи стабилност и предвидимост".
Това каза пред БНР вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
И допълни, че още от самото начало между изпълнителната и законодателната власт има диалог.
"Атмосферата е конструктивна и позитивна. Моментите на напрежение са нормални, в тях се изчистват различия и се излагат аргументи".
Вицепремиерът подчерта, че изборът за подкрепа на Украйна е цивилизационен и като член на НАТО и ЕС България също застава на страната на свободата. Според нея към различните позиции трябва да има уважение.
"Важно е, отчитайки различията, да останем последователни".
Тя посочи, че Външно министерство следи внимателно позициите на Русия спрямо България, отчитайки сложната обстановка, в която се намираме:
"Провокативни изказвания са опит за агресивна демонстрация и зловредно влияние, намеса във вътрешните работи. Всеки път, когато има даден тип провокация, България трябва да е на ниво, което да ѝ позволи пропорционална реакция, която да провокира действия, когато се наложи. Не трябва да се реагира на всяка провокация, но ясно и твърдо си отстояваме позицията".
По думите на Габриел темата за борбата с дезинформацията се очертава като една от хоризонталните теми на първата координационна среща (председателствана от нея) в рамките на бъдещата кандидатура на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
"Има нужда не само едно министерство да работи по темата, а всички заедно през образование, отбрана, външно министерство. Нужен ни е координационен механизъм, който, обхващайки различните аспекти, да дава решения, таргетирани за отделните специфики на тези информации".
Тя е категорична, че България няма нужда от излишен ентусиазъм спрямо влизане в Шенгенското пространство, трябва да се положат всички усилия, необходими са прагматизъм и реализъм.
"До октомври усилията трябва да са най-интензивни и конкретни в начина, по който представяме постигнати от нас резултати. Всички държави членки трябва да разберат, че България в Шенген е заявка за опазване на външните граници на ЕС. Рисковете от това страната ни да остане извън Шенген са по-големи".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук