Мика Зайкова: Асен Василев финансов министър? Това е смърт за държавата

ППДБ говорят за закони, които не могат да се приемат, изтъкна икономистът и синдикалист

И след последните предсрочни избори страната ни продължава да е в епицентъра на политическата криза. Могат ли страстите да се уталожат и обстановката да се нормализира. Защо въпреки мижавите си 37 депутати ППДБ се държат като първа политическа сила. Тези и други теми коментира пред "Филтърнюз" икономистът и синдикалист Мика Зайкова.

"Вижте какво безочие! ППДБ говорят за закони, които не могат да се приемат. Каква е тази наглост на Асен Василев?! Всички видяхме какво излезе в публичното пространство за митниците, а той продължава да си приказва за антикорупционни закони.

Те не си говорят и няма да си проговорят, доколкото разбирам. Няма да могат да се разберат, защото ПП-ДБ с техните мижави 37 депутати се държат все едно са първа политически сила и поставят условия. Няма как да сформират мнозинство нито в първия, нито във втория мандат. А за трети въобще не говорим. Това означава, че се върви към маратон от избори", заявява възмутено Зайкова.

Актуалната тема за бюджетния дефицит тя коментира с думите:

"Въпросът е как дефицитът ще се свие от 8 на 3% от БВП. Мои приятели ми казаха, че мерките, които се предвиждат, са доста драстични и непопулярни. Ако се спазят, има шанс бюджетите за тази и следващата година да влязат в изискваните 3 процента. Предполагам, че става въпрос за вдигане на ДДС на 20% за браншовете, където ставката беше намалена.

Може би ще спрат увеличението на заплатите на полицаите и на военните, на учителите. Макар че изобщо не виждам как ще бъде прието в парламента, където, изглежда, се готвят отново за избори. Но дори да се предприемат подобни мерки, това ще е еднократно и после няма откъде другаде да се попълнят дупките. А приходите няма шанс да се увеличат.

Първо, защото нашият голям партньор Германия вече е в трайна рецесия. И друго – последните данни на НСИ показват, че с 9% е намалял износът и с 6% – вносът.

Целият ръст на БВП всъщност идва от увеличеното потребление, защото индексът на потребителските цени се вдига. За огромно съжаление, растежът на брутния ни продукт не се дължи на увеличени инвестиции, на подобрение на техниката и технологиите, на дигитализация, все неща, които водят до създаване на продукти с по-висока добавена стойност. И които ще изведат напред една икономика в XXI век. Цяла Европа върви към трайна деиндустриализация.

Икономиката на европейския континент е в състояние на потъване. Тази ситуация е изключително сложна и при това положение няма откъде да дойдат приходи. При липса на политическа стабилност на парламент и на правителство няма да можем да ползваме и средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Вече се знае, че едва ли ще дойде вторият транш, дори от първия вероятно ще трябва да връщаме, защото част от парите бяха изразходвани нерационално".

Според Зайкова трябва да се сложи край и на политическата безотговорност, и на все по-нарастващата икономическа криза:

"Трябва да има край! Ама трябва да има и акъл, за да има край. А всеки се е вкопчил в теснопартийното си его и държи на своите си приоритети. Никой не иска да прекрачи прага и да седнат да говорят като политици. Всъщност те са си пълни лаици. От ПП-ДБ неистово искат властта, но я искат за себе си.

И няма кой да застане зад тях, защото ги знаят какви са. Асен Василев отново финансов министър е смърт за държавата.

Да, всички не желаят Бойко Борисов за премиер. Но все пак той е политик от класа и е бил дълго време начело на държавата и си мисля, че това негово настояване в първия момент е поза. Смятам, че той ще отстъпи и дори няма да сложи ярко партийно лице, да речем, Росен Желязков или Томислав Дончев, а някой, който пак е партиец, но е и приемлив за другите.

Но това ще стане само ако намери мнозинство. Ако ИТН и БСП направят крачка назад и си затворят очите за участие и на АСП, тогава може и да стане, макар че ми се вижда много вероятно. Варианта с правителство на малцинството го забравете. В днешната ситуация това е пълен абсурд. В други държави с развити демокрации се случва, но при нас – едва ли".