Миков: България отдава голямо значение на развитието на регионалното сътрудничество
Министър Михаил Миков подчерта, че интегрираното гранично управление е от съществено значение за нас и с оглед на най-важния ни приоритет в момента – подготовката за присъединяване към Шенгенското пространство. Той припомни целта на България това да стане до края на март 2011 г. и факта, че от наша страна са предприети всички необходими действия за нейното изпълнение. В края на този месец започва първата мисия за оценка в областта “Полицейско сътрудничество”, а до края на 2009 г. ще бъдат проведени и мисиите за оценка в областите “Защита на личните данни”, “Визи”, “Морски граници” и “Въздушни граници”.
В изказването си вътрешният министър разгледа въпроса за граничната сигурност и в контекста на все по-активна и глобализираща се престъпност без граници, чието противодействие изисква ясна политическа воля за интегриране на усилията и координиране на действията в европейски и световен мащаб. В този смисъл той изрази и обединената позиция, че най-силният инструмент в отговор на това предизвикателство е активното сътрудничество и взаимната подкрепа, както и задълбочаването на оперативните полицейски контакти. Министър Миков припомни, че през миналата година България предприе необходимите действия за присъединяване към Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа, а през септември 2008 нашият парламент ратифицира Конвенцията и съгласно определените в документа процедури тя влезе в сила за нашата страна на 1 март тази година. “Личното ми убеждение е, че това е един международен договор от ново поколение, който установява съвременни форми и методи на сътрудничеството помежду ни, дава ни възможност за по-интензивни контакти и обмен на информация, за уеднаквяване на подхода при противодействието на заплахите за сигурността и обществения ред, превенцията, разследването и разкриването на престъпления. Нещо повече - имайки предвид, че в Конвенцията са залегнали Шенгенските стандарти, бих искал да уверя нашите партньори, че на базата на опита, който сме натрупали в интеграционния процес, и особено в подготовката за присъединяване към Шенген, сме готови в хода на съвместните дейности по изпълнение на Конвенцията да споделяме направените изводи и разработените практики в тази област.”
В допълнение вътрешният министър увери участниците, че България отдава необходимото значение и поддържа своя ангажимент към всички останали работещи инициативи в региона, акцентирайки на принципа за “регионалната им принадлежност” и схващането за необходимостта те да се допълват без да се припокриват. Той изрази убеденост, че днешната среща, както всеки форум в подкрепа на партньорството, ще бъде от реална полза за взаимното укрепване на доверието и засилване на реалното ни сътрудничество.
Програмата за гранична сигурност в Югоизточна Европа е създадена през 2001 година и се финансира от швейцарското правителство, бенефициенти са държавите от Западните Балкани. Целта е те да бъдат подпомогнати да изградят надеждна и ефективна система за сигурност, като се осигури колкото е възможно по-всеобхватна помощ – от изграждането на национален капацитет до развитието на механизми за регионално оперативно сътрудничество. Работата и напредъкът по програмата се оценяват на ежегодни министерски конференции. Тази година домакин е сръбската столица, а конференцията е под патронажа на Чешкото председателство на ЕС.
Трите основни теми на форума за свързани с пътя за постигане на Шенгенските критерии, постиженията и предизвикателствата в областта на граничната сигурност, напредъка в прилагането на Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа. /БЛИЦ
0 Коментара: